Ana sayfa » WordPress » 10 Best WordPress Plugins For GoogleAdsense, wordpress için en iyi 10 adsense eklentisi
WordPress

10 Best WordPress Plugins For GoogleAdsense, wordpress için en iyi 10 adsense eklentisi

Bugün siteme google adsense koymaya karar vermiştim, haliyle en iyi adsense pluginlerini araştırmak durumunda kaldım. Birkaç tane güzel makale elime geçti, bir kısmını türkçeleştirip yayınlamaya karar verdim bende. İngilizce kısımlarının altına türkçe açıklamalar koyacağım, umarım faydalı olur.
Wordpress allows bloggers to easily integrate Google Adsense inside wordpress using plugins. Google Adsense has become the most popular online contextual advertising program and proper custom integration with WordPress can help to increase Adsense earnings.

Google Adsense WordPress Plugins

Listed below are 10 best Adsense plugins which help you work smarter with wordpress.

  • Adsense Deluxe – offers advanced options for managing the automatic insertion of Google AdSense or Yahoo Publisher Network (YPN) ads to your WordPress posts. Easily switch all AdSense ads to a new color scheme across the entire site.

Adsense Deluxe çok popüler olan bir adsense kontrol eklentisi fakat bugün araştırdım, en son wordpress 2.0 sürümünü destekler vaziyette. Eğer son sürümü destekleseydi onu kullanacaktım. Açıklamasına gelince, google adsense veya yahoo publisher kodlarını postların içerisine otomatik yerleştirme imkanı sunuyormuş. Ayrıca renk şemaları falan da varmış. Başka da bir şey anlamadım bu açıklamadan :D

  • Adsense Injection – inserts Adsense code randomly into a pre-existing blog. Takes a random paragraph (or br tag) break in your article and inserts adsense code. It does one per story on multi-post pages (home, archive, category) and let’s you pick how many to show on single post pages.

Adsense kodlarını random olarak (karışık olarak yani) blog içerisine yerleştiriyormuş. Random olarak paragraf veya br tagı ile boşluk bırakıyormuş postların arasına ve adsense kodunu yerleştiriyormuş. Kaç tane adsense reklamı koymak istediğinizi de tek post sayfalarından seçme imkanı sunuyormuş.

Google adsense kodlarını blog postları içerisine eklermiş.

  • Shylock Adsense WordPress plugin – allows you to insert Adsense ads on your blog without modifying the template. Set it up to show different Adsense ads for articles older then ‘n’ days. E.g. insert a 468×60 ad at the bottom of a new article for regular readers, and replace with higher paying 336×280 ad after 7 days for the search engine visitors.

Bu eklenti sayesinde Google Adsense kodlarını hiçbir template düzenlemeden kullanabiliyormuşuz. İyi bir eklentiye benziyo, şimdilik bu kadar açıklama yeter buna :D Pek iyi anlayamadım sonra yazdıklarını.

  • Adsense Beautifier – makes your Adsense look beautiful by placing images beside them to increase your clicks (CTR) and subsequent Adsense earnings. (May not be compliant with Adsense TOS now)

Bu eklenti sayesinde adsense görünümü daha iyi bir şekilde oluyormuş, yanlarına resim ekleyerek tık sayısını arttırmanıza sebep oluyormuş bu eklenti. Ayrıca bu eklentinin adsense kurallarına da aykırı olduğu belirtiliyor. Yani bu eklentiyi kullanabilirsiniz ama banlanma riskiniz de var diyor.

Google Adsense Widget, yani bu eklenti sayesinde adsense kodunu widget olarak kullanabiliyorsunuz. Bileşen kısmından kafanıza göre yer belirleyebiliyorsunuz yani.

  • AdRotator WordPress Plugin – rotates your adsense ads with other affiliate programs like Chitika Eminimalls wherever you want. Helps to reduce ad blindness and test different ad formats and affiliate programs.

Adsense reklamınızı diğer affiliate (tık başı ücret ödeyen) programlara çeviriyormuş sanırım. Falan fıstık, pek anlamadım bunu.

Bu güzide adsense plugini sayesinde adsense gelirlerinizi wordpress admin panelinden gözlemleyebiliyormuşsunuz. Güzelmiş bu eklenti ya, kurayım ben bunu.

  • AdSense Manager – is a WordPress plugin for managing AdSense ads on your blog. It generates code automatically and allows positioning with Widgets.

Bu wordpress plugini(eklentisi) blog sayfanızdaki adsense kodlarını yönetmenizi sağlıyormuş. Otomatik olarak kod üretip widget şeklinde reklamın yerleştirilmesini sağlıyormuş. Bunu da deneyim ben. :)

Bu eklenti sayesinde adsense gelirlerinizi gözlemleme imkanınız oluyormuş. Mesela blog sayfanızda 5 tane yazar mevcut. 5 yazarın da belirli yazıları var, yazdığı sayfada tıklanan reklamlar var, bu eklenti sayesinde kimin ne kadar tık sahibi olduğunu görebiliyormuşuz ve adsense gelirlerini paylaştırma imkanımız varmış. Örneğin, 100$ tutarında tık sahibi olunmuş, Mehmet Tahta yazdığı eşsiz makalelerle 70$ kadar tık almış reklamlara ve A isimli diğer yazar 30 $’lık gelir sağlamış; diğer 3 yazar da sepet gibi oturmuş, hiç adam gibi bir makale yayınlamamış. Şimdi biz bu 100$’ı oturup 5 e mi bölücez? Var mı böyle bir saçmalık diyenler için mükemmel bir eklenti:D

  • Author Adsense WordPress Plugin – allows blog authors to enter their Google Adsense Publisher ID and have ads displayed on their own posts generating revenue. Admin can set the ratio of author’s ads to admin ads.

Bu eklenti sayesindeyse, her yazar kendi yazılarına kendi Google Adsense ID’sini girebiliyormuş. Bu sayede de herkesin kendi makalesinde kendi adsense reklamı gözükmüş oluyor. Bir önceki belirttiğim eklentiye gerek kalmıyor yani bu eklentiyle..

  • Author Adsense MU Plugin – Webmasters of WordPress MU sites can generate adsense revenue from hosted blogs as this script allows you to set an admin ID and the ratio of admin ad’s to blogger’s ads.

Bu eklentiden pek bir şey anlamadım. Anlayan varsa yazsın lütfen :D

  • Google Ad Wrap – wraps posts and comments inside Section Targeting tags for better targeted ads.

Support and upgrades are provided by the respective authors of these wordpress plugins. Use at your own risk. If you know of more Adsense wordpress plugins you like, let me know in comments and I can add them to the list.

Elimden geldiğince adsense eklentilerini türkçeleştirmeye çalıştım. Benim bilmediğim ve sizin bildiğiniz bir eklenti varsa burada paylaşın, bende bu postumu editleyip verdiğiniz açıklamayı not düşeyim. Böylece güzel bir makale olmuş olsun, hayat bayram olsun. Bu arada ben Adman eklentisini kullanıyorum bu adsense yönetimi için. Bu eklentilerin hepsini deneyip içlerinden en iyi olanını size söylerim.

Şimdilik bu kadar. Yorumlarınızı esirgemezseniz memnun kalırım.

Saygılar

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

Yorum ekle

Yorum eklemek ister misiniz?

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.