Ana sayfa » hede hödö » 15 Şehit daha verdik..
hede hödö

15 Şehit daha verdik..

Bugün 15 şehit daha verdik.. Bugün 15 ocağa yine ateş düştü… Yine Şemdinli’de bulunan Aktütün Karakolu.

Ntvmsnbc ‘den aldığım haber ve Genelkurmay Başkanlığı‘nın açıklaması aşağıdaki gibi:

Şemdinli’de karakola saldırı: 15 şehit
Şemdinli’deki Aktütün Karakolu’na teröristlerin ağır silahlarla Kuzey Irak’tan açtığı ateş sonucunda 15 asker şehit oldu. Çatışmalarda 2’si ağır, 20 asker yaralandı. İki askerden de haber alınamıyor. Çatışmalarda 23 terörist öldürüldü.
HAKKARİ – Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, saldırı dün öğle saatlerinde Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bulunan Aktütün Jandarma Karakolu’nun batıdan emniyetini sağlayan Bayraktepe bölgesindeki bölüğe karşı gerçekleşti. Saldırıyı gerçekleştiren teröristlere Irak’ın kuzeyinden ağır silah ateşiyle destek verildi.
Çatışmalarda silahlı saldırı helikopterleri de devreye girerken, Irak sınırının 10 kilometre derinliğinde tespit edilen teröristler hava kuvvetlerine bağlı savaş uçakları ve topçu ateşiyle bombalandı.

Akşam saatlerine kadar devam eden çatışmalarda 1’i astsubay, 6’sı uzman erbaş, 8’i de erbaş ve er olmak üzere 15 asker şehit oldu. İkisi ağır, 20 asker yaralandı. Durumları ağır olan iki yaralı ise uçakla Ankara’ya getirildi. İki uzman erbaştan ise haber alınamadığı bildirildi.

Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden 23’ü öldürüldü.

Genelkurmay Başkanlığı, zaiyatın büyük kısmının Irak’ın kuzeyinden yapılan ağır silah atışlarıyla gerçekleştiğini duyurdu.

ŞEHİT ASKERLERİN İSİMLERİ
Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre şehit askerlerin adları ve doğum yerleri şöyle:
* Jandarma Astsubay Çavuş Hasan Önal (Eskişehir)
* Piyade Uzman Çavuş Cahit Yıldırım (Erzurum)
* Piyade Uzman Çavuş Selçuk Can (Osmaniye)
* Jandarma Uzman Çavuş Hasan Aygör (Kırıkkale)
* Jandarma Uzman Çavuş Egemen Yıldız (İzmir)
* Jandarma Uzman Çavuş Ozan Onur İlgen (Adana)
* Jandarma Uzman Onbaşı Rasim Eser (Mersin)
* Piyade Çavuş İlhan Küçüksolak (Kastamonu)
* Piyade Er Halil İbrahim Aralık (Denizli-Kale)
* Piyade Er Muhammet Aydemir (Artvin)
* Piyade Er Davut İlbaş (Siirt)
* Piyade Er Ramazan Yeşil (Antalya-Serik)
* Jandarma Er Oktay Karakelle (Bayburt)
* Jandarma Er Hakkı Aran (Diyarbakır)
* Jandarma Er Çağlar Mengü (Ordu)

BÖLGEDE OPERASYONLAR SÜRÜYOR
Çatışmaların ardından takviye ekiplerin gönderildiği bölgede geniş çaplı operasyonlar devam ediyor.

Teröristlerin saldırının ardından Irak’ın kuzeyine kaçtıkları sanılıyor.

Teröristleri bulmak için insansız hava araçları Irak’ın kuzeyinde devreye sokuldu.

Genelkurmay’dan yapılan açıklama da aşağıdaki gibi arkadaşlar:
Hakkari ili Şemdinli ilçesi bölgesinde bulunan Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü’nün batıdan emniyetini sağlayan Bayraktepe’deki unsurlarına karşı dün öğleden sonraki saatlerde bölücü terör örgütü tarafından Irak’ın kuzeyinde bulunan ağır silahlarının da desteği ile saldırı girişiminde bulunulmuştur.

Saldırıdan önce, bir jandarma özel harekat timi ile takviye edilen emniyet unsurlarının bulunduğu Bayraktepe Bölgesi’nde bir bölüğe yakın kuvvet bulunmaktaydı. Ayrıca, bölge gelişmelere bağlı olarak bir jandarma özel harekat bölüğü ve bir komando bölüğü ile de takviye edilmiştir. Çatışmanın başlamasından önce görüntü alınan bölgeler, topçu ve havanlarla ateş altına alınmış ve iki kol taarruz helikopterleri de bölgede görev almıştır.

Ayrıca, Aktütün Karakolu’na on kilometre mesafede Irak’ın kuzeyinde bir terörist grup tespit edilmiş ve bu terörist grup önce Hava Kuvvetleri, daha sonra topçu tarafından ateş altına alınmıştır.

Çatışmalar, akşam karanlığına kadar devam etmiştir. Çatışmalar esnasında bir astsubay, altı uzman erbaş, sekiz erbaş ve er olmak üzere 15 güvenlik görevlisi şehit olmuştur. Zayiatın büyük kısmı, Irak’ın kuzeyinden yapılan ağır silah atışları nedeniyle meydana gelmiştir. Çatışmada yaralanan personel, tedavi edilmek üzere uçakla Ankara’ya getirilmektedir. İki uzman erbaş ile henüz temas kurulamamış olup bölgede arama faaliyetleri devam etmektedir.

Çatışmalar süresince, 23 terörist etkisiz hale getirilmiş olup Hava Kuvvetleri ve topçu ateşleri sonucunda etkisiz hale getirilen terörist miktarı henüz tespit edilememiştir.

Şehit olan personelimize Allah’tan rahmet, silah arkadaşlarına ve onların değerli ailelerine ve yüce milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Bölücü terör örgütü ile mücadeleye, yurt içinde ve yurt dışında artan bir kararlılıkla devam edilecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Şehitlerimiz, bu vatan sizi ASLA unutmayacak! ASLA!

Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine de başsağlığı diliyorum.

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

Yorum ekle

Yorum eklemek ister misiniz?

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.