Ana sayfa » hede hödö » Google Page Ranking-PR- Nedir? Ne işe yarar?
hede hödö

Google Page Ranking-PR- Nedir? Ne işe yarar?

Page Rank, dilimize çevrildiğinde sayfa sıralaması gibi bir anlam taşır. Larry Page tarafından geliştirilmiştir. Zaten adından da belli oluyor.

Page Rank, Google’ın sitenize vermiş olduğu 0 ile 10 arasında olan bir değerdir. Page Rank değeri 10 olan tek site Google‘dır. Dünyanın en popüler bir diğer sitesi olan Yahoo! ise 9 değerinde pagerank’a sahiptir.

Page Rank’ın algoritması gizlidir, belli değildir. Sabit bir algoritma olmamakla birlikte sürekli geliştirilmekte, değiştirilmektedir. PR değerini etkileyen faktörlere değinelim biraz da.

 • Sitenizin insanlığa hizmet etmesi.
  Larry Page bir konuşmasında bunu özellikle vurgulamıştır. “İnsanlığa faydası olan her site, Page Rank ile ödüllendirilir.“, demiştir.
 • Backlink.
  Backlinki başka sitelerden sizin sitenize verilen text metin, tavsiye olarak özetleyebiliriz. Mesela şu bir text linktir, reklamdır > webmaster forum
  Gördüğünüz gibi webmaster forum kelimelerine CafeBilisim – Bilişim Forumu | Programlama, webmaster, web tasarım, grafik tasarım, hosting, php, asp, bilişim, bilisim, php dersleri, photoshop dersleri adresi verilmiş, yani bu metnin içerisinde diğer bir siteyi tavsiye etmişiz. Spider botlar, crawler botlar bu yazdığım makaleyi okumakla birlikte site içerisinde verilen linkleri de kontrol etmektedir, analiz etmektedir.Şimdi biraz daha basit anlamda bakalım backlink konusuna. Elimizde iki adet site olsun, ilk sitemiz Yahoo! olsun, ikinci sitemiz de burası, ircdzone.com. Yahoo ‘yu dünyanın en büyük sitesi olarak ifade edebiliriz. Yahoo’da herhangi bir yerde irc hakkındaki bilgilere ulaşmak için www.ircdzone.com adresini ziyaret edebilirsiniz gibi bir şeyin yazılması bizim için reklam olur. Google ise buna şu açıdan bakar: “Yahoo çok değerli bir site. IRCdZONE’u tavsiye etmiş. Yahoo tavsiye ettiğine göre iyi bir sitedir.”

  Mantık bu. İyi sitelerden iyi tavsiyeler alırsanız, iyi bir konuma gelirsiniz.

 • Özgün içerik.
  Şüphesiz web sitelerindeki en önemli şeylerden birisi özgün içeriktir. Google botları ve diğer arama motoru botları bütün siteleri incelediği için, benzer yazıları farkettiğinde (ki farketmemesi mümkün değil) siteyi cezalandırmaktadır. Bu yüzden özgün içerik üretmek önemlidir, PR için önemli bir etkendir.
 • Yayın hayatının sürekliliği.
  Şüphesiz haftada 3 gün kapalı kalan bir site değerli olamaz.

Şimdilik bu kadar kâfi sanırım. Köklü bir değişim aşamasında olan Google Algoritmasını da müsait olduğumda bir başka makalede yazacağım.
Umarım faydalı olmuştur, sorularınız varsa sorabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

Yorum ekle

Yorum eklemek ister misiniz?

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.