Ana sayfa » İnternet » Yeni Google rakibi; Cuil!
İnternet

Yeni Google rakibi; Cuil!

cuil search engineMerhaba değerli okuyucular,

Geçen gün zone forumlarında Cuil ile ilgili bir haber okudum. Google bünyesinde çalışan bazı mühendisler oradan ayrılıp yeni bir search engine kurmaya karar vermişler.

Hürriyet gazetesi bu konu hakkında şu şekilde bir haber yapmış:

Google’ın eski çalışanları tarafından kurulan Cuil isimli arama motoru, rakiplerine meydan okuyor.
Google 1 trilyon sayfa indekslemesiyle gururlanıp elektrikli otomobillerle uğraşa dursun, yeni arama motoru Cuil iddialı geliyor. Daha önce Google’da görev yapmış mühendisler tarafından kurulan Cuil indekslediği sayfa sayısı bakımından Google’ı geride bıraktığını iddia ediyor ancak Google’ın yerleştirdiği sörf alışkanlıklarına karşı işi zor gibi.

Cuil’in kurucularından Tom Costello şirket hakkında açıklama yaparken arama teknolojilerinde elde ettikleri mesafenin Web’in büyük bölümünün indekslenmesini sağladığını ifade etti. Cuil, sayfaları Google gibi ziyaret sayısı ve web linklerine göre indekslemenin yanında, her sayfanın genel içeriğini tanıma ve kullanıcının aramada kullandığı anahtar kelimelerin analizi gibi ekstra yeteneklerine güveniyor.

Konuyla ilgili olarak sektör uzmanları Cuil’in varlığının Google’dan şikayetçi olan internet kullanıcılarının bir alternatife sahip olması anlamına geldiğini söylerken, arama sonuçlarında popüler siteleri öne çıkarması ve otorite kabul edilen Wikipedia gibi sitelere dayanması nedeniyle Google’dan soğuyan kullanıcı sayısının hiç de az olmadığına dikkat çekiyorlar. Arama motoruna isterseniz http://www.cuil.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı tercihlerine göre arama motorlarında Google açık ara önde giderken ikinci sıradaki Yahoo!’yu üçüncü sırada MSN Search’le Microsoft takip ediyor.

Google ‘dan ayrılan mühendislerin Google ‘ın eksikliklerini masaya yatırıp yeni bir arama motoru yazması sonucu ortaya çıkmış. Adını da ingilizce’de cool, yani havalı kelimesinin okunuşundan almış. Tasarım gayet sade fakat siyah fon üzerine yapılması gayet göz yorucu ve eksi bir puan. Tasarım gri / mavi / beyaz tonlarında yapılsaydı daha az göz yorardı ve daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

Bu zamana kadar Google ‘a birçok rakip olarak gösterilen search engine çıktı. Kimi zaman bu altavista ‘ydı, kimi zaman yahoo!, kimi zamansa msn search, hatta hakia bile vardı. Fakat bu zamana kadar rakip olarak gözüken arama motorlarının hiçbiri yenilik yaratmamış, hepsi Amerika’yı yeniden keşfetmeye çalışmıştı. Sonuç olarak ise hepsi hüsran.. Hiçbiri başarıya ulaşmadı. Örneğin hakia bile halen beta sürümden stable sürüme geçemedi bile…

Fakat cuil bence diğerlerine göre çok çok başarılı. Kolonlar halinde arama sonuçlarını kullanıcılara sunması, ajax teknolojisini kullanması, benzer sonuçları listelemesi mükemmel bir yenilik. Yeterli derecede tanıtımı yapılırsa -ki yapılacağını düşünüyorum- google ‘ın yerini alması muhtemel. Pek tabii ki de Google da bir yenilik yapıp sistemini değiştirmezse. Çünkü google artık çöp siteleri engelleyemez konuma geldi. Hatta bunu adwords gibi yan hizmetleriyle de destekliyor.

Peki sizler ne düşünüyorsunuz bu Coil hakkında?

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

5 Yorum

Yorum eklemek ister misiniz?

  • Evet, cuil. Ben de tam yaptığım hatayı buraya yazacaktım, senin yorumunu gördüm. Sanırım yorumları onaylarken gözümden kaçmış bu yorumun. :) İlgin için teşekkürler, yazıyı düzenledim.

  • güzel ve google kadar hızlı ..
    ancak bunca yıl google ‘a alıştıktan sonra bunu seçmek zor .

  • dediğin gibi arka fonun siyah olması göz yorucu.Ben daha da gelişip daha çok ilgi alacağını düşünüyorum.Fakat google rakip olucak yada tahtını sallıycak kadar büyüyebileceğine inanmıyorum.Ayrıca merak ettiğim bir konu daha var.bu mühendisler google bünyesinden neden ayrılmış?kovulmuşlar ve bir hırsla bir arama motoruda biz mi yazalım demişler,yoksa yeni bir arama motoru yaratmak için mi google bünyesinden ayrılmışlar.

  • Biz google çalışanlarına göre oldukça vasıfsız insan sayılırız aslına bakarsanız. Biz bile google’ın artık spam gibi şeyleri engelleyemediğini, nitelikli sonuçlar çıkmasını sağlayamadığının farkına vardıysak; çalışanlarının farkına varması da gayet normal bence.

    Kişiler büyük ihtimalle kendileri google bünyesinden ayrılıp yeni bir arama motoru yazmayı tercih etmişlerdir. Ki oldukça da başarılı buldum ben, tek kafama takılan renk tonları. Eğer daha sade tonlara gidilirse oldukça başarılı olur. Google’ın tahtına belki oturamaz ama en azından rakip statüsünde olabilir. Şahsen mantıklı sonuçlar çıkartırsa cuil, ben de google’a nazaran cuil kullanmayı tercih edebilirim, gerçekten ihtiyacım olan şeyleri ararken.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.