Ana sayfa » İnternet » Ekşi sözlük kapatıldı..
İnternet

Ekşi sözlük kapatıldı..

Ekşi Sözlük
Ekşi Sözlük

Gün geçmiyor ki yeni bir saçmalıkla karşılaşmayalım. Dünyaca ünlü video sitesi Youtube, onun ülkemizdeki çakması izlesene.com, ve şimdi de Ekşi Sözlük. Bizim neye ulaşıp neye ulaşmayacağımıza devletin karar vermeye çalışması başlı başına bir saçmalık. Devekuşu gibi kafamızı toprağa gömdüğümüzde de herşeyin kaybolduğunu zannetmemiz ise apayrı bir saçmalık. Bu nasıl bir mantıktır aklım gerçekten almıyor.

Neden kapatıldığı hakkında henüz bilgim yok, ama kesin saçma bir şeyden dolayı kapatılmıştır. Bilen varsa lütfen yorum olarak kapanma sebebini eklesin.

Sedat Kapanoğlu, aslında legal disclaimer satırında herşeyi gayet güzel bir şekilde açıklamış aslına bakarsanız. Gelin beraber bakalım ne yazmış:

bu sitede yazilanlarin hicbiri dogru degildir. site icerigi kucukler icin sakincali olabilir. yazilardan yazarlari sorumludur. kaynak gostermeden alintilanamaz. devlet tarafindan atanmis bir kurumun internet uzerinde kimin hangi bilgiye ulasip ulasamayacagina karar vermesi insan haklarina aykiridir. web siteleri kullanicilarin istekleri dogrultusunda baglandiklari yerlerdir. kullanicilar isterlerse bir web sitesine baglanmayabilirler. bu gucleri ve imkanlari mevcuttur. bir kullanici bir siteye baglanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkidir. baglanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkidir. halkin kendisine hizmet etmesi icin gorevlendirdigi kurumlar hadlerini asip halka neye ulasip ulasmayacagini bilmeyen cahil cuhela muamelesi edemezler. ebeveynlerin cocuklarini sakincali iceriklerden korumasi icin cok sayida bedava ve ucretli yazilim mevcuttur. bu yazilimlar bir web tarayicisini kullanmaktan daha karmasik teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini kucuk dusurmesi ve ebleh yerine koymasi yasaktir.

Gayet iyi özetlemiş, değil mi? :)

Her neyse, şimdi Ekşi Sözlüğe nasıl ulaşabileceğinizden bahsedeyim biraz. Youtube’a Erişim Sağlamak, DNS ayarları veya Proxy Siteleriyle başlıklı yazımda bunun nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde anlattım ama bir kez daha üzerinden geçeyim kısaca.

Erişimi engellenen herhangi bir siteye, proxy siteleri aracılığıyla veya dns ayarlarınızda değişiklik yaparak ulaşabilirsiniz. Proxy sitelerine örnek olarak vtunnel verilebilir.
DNS ayarlarınızı ise aşağıdaki gibi yaparsanız hiçbir engele takılmadan rahatça internette dolaşabilirsiniz.
İlk kutucuğa: 4.2.2.1
İkinci kutucuğa: 4.2.2.5

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

Yorum ekle

Yorum eklemek ister misiniz?

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.