Ana sayfa » hede hödö » Röportaj
hede hödö

Röportaj

Geçtiğimiz pazartesi günü (05.05.2008), ircmedya.com sitesi ufak bir röportaj teklifinde bulundu, bende kırmayıp kabul ettim. Gerçi çok uzun zaman önce benimle yine röportaj yapılmıştı fakat sitelerinde veri kaybı yaşanmış, dolayısıyla yapılan röportaj gibi birçok şey kaybedilmiş. Ufak da olsa elimden geldiğince IRC kullanıcılarını bilgilendirmeye gayret gösterdim, umarım faydalı olmuştur.

Sitemdeki hakkında sayfasını bile doldurmaya üşenmiştim ama röportajda büyük bir keyifle sorulan sorulara cevap verdim : ) Hakkımda detaylı bilgi edinmek isteyen veya röportajı okumak isteyen kişiler şu sayfayı ziyaret edebilirler.

/// Günler sonra gelen edit:

Siteye bazı problemler nedeniyle ulaşılamıyor. Bende buraya aktarayım istedim aynen röportajı. Aşağıdaki gibidir:

IRCMedya röportaj serimize, IRC ve web dünyasının başarılı ve adından en çok söz ettiren isimlerinden HITMAN ile devam ettik.

İyi seyirler.

Merhaba HITMAN, öncelikle hoş geldiniz. Biliyorsunuz ki “IRCMedya.Com” adında, IRC üzerine bir forumumuz var ve bu forumun bir röportaj serisi var. Uzun süre IRC’ye emek ve gönül vermiş bir kişisiniz ve bizim için değeriniz büyük; bu serimizde size de yer vermek istedik. Teklifimizi kabul ettiğiniz için şahsım ve IRCMedya adına teşekkürlerimi sunarım.
Ben teşekkür ederim iyi düşünceleriniz için.
Yararlı olacağına ve bu söyleşinin zevkle okunacağına şimdiden can-ı gönülden inanıyorum.
HITMAN, ilk olarak bizlere kendinizden biraz bahseder misiniz? Kimdir bu HITMAN? Real hayatta nasıl bir insandır? Neler yapmaktan hoşlanır?
Adım Mehmet, 29.09.198? Ankara doğumluyum, İzmir’de ikamet ediyorum.
Forumlarda biraz soğuk olarak algılansa da aslında oldukça arkadaş canlısı ve eğlenceli bir yapım vardır.
Eğitim kalitesini ve ülkemizin durumunu göz önünde bulundurarak Dumlupınar Üniversitesi İktisat Fakültesi 2. sınıftan okulu bıraktım ve şu anda sertifikasyon programlarıyla kendimi geliştiriyorum. (Cisco, Microsoft, Linux vb.)
Web teknolojileriyle oldukça alakalıyım, internet açısından bakarsak web tasarımı ve SEO ile ilgileniyorum.
Kendi işlerimi idare edecek kadar mirc scripting, c, php, flash biliyorum. Ve yine kendi işlerimi halledecek kadar grafik bilgisine sahibim. (Fireworks, photoshop vb.)
Profesyonel anlamda web tasarımı ve danışmanlığı işiyle uğraşıyorum, haricinde birkaç platformda yazarlık yapıp aktif yardım vermeye çalışıyorum.
Aklıma gelenler şimdilik bunlar, detaylı sorarsan daha net cevaplar verebilirim sanırım
Peki HITMAN, IRC ve internet ile ne zaman ve nasıl tanıştınız? İlk zamanları ayrıntılı, sonrasını da özet olarak anlatır mısınız?
Tabii ki de. İnternetle 1997 yazında tanıştım. Dalnet’de bulundum bir süre, daha sonra yabancı birkaç sunucuya takıldım. (ingilizcemi geliştirmek amacıyla)
mIRC Scripting ile tanıştıktan sonra bende bu bir çeşit bağımlılık oluşturmaya başladı. mIRC Scripting oldukça basit ve hemen sonuç alabileceğiniz bir şey. Uğraşması da bu yüzden çok zevkli.
Biliyorum, anlıyorum.
Daha sonra birkaç sunucuya takıldım, hatırlıyorum tam olarak doğru dürüst, uzun zaman geçti
Elimden geldiğince hep birşeyler katabileceğimi düşündüğüm sunucularda var oldum, kimisinde teknik açıdan kimisinde de organizasyon açısından
Belirli bir potansiyele ulaşmış, belirli bir düzeni ve organizasyonu olan sunucular bana hiç sıcak gelmediler. Hazıra konmak yerine birşeyler yapmaya çalışmak daha çok keyif veren bir hadise benim için.
Uzun bir süre ircforumlari.net’i takip etmiştim (yaklaşık bi 6 ay kadardı yanlış hatırlamıyorsam)
Görmüş olduğum komik bir loga yorum yapmak için de üye oldum(Hangi konu olduğunu hatırlamıyorum) ve takip ettim. Yaklaşık 1.5 yıl kadar da yönetiminde bulundum.
Çok şey öğrendim çevremden, kendimi de çok geliştirdim başlangıca nazaran. Bu yüzden de forumları halen fırsat buldukça okuyup gördüğüm soruları cevaplıyorum.
Şu anda Ziyaretçilerin linki görmesi engellenmiştir.Lütfen buraya tıklayarak üye olunuz. haricinde birkaç yabancı platforma daha takılıyorum. (digitalpoint, webmasterworld gibi)
zoque, ceviz.net, perfectgate ve iyinet’deki üyeliklerimi de unutmadan söyleyim
aklıma gelenler şimdilik bunlar
HITMAN, aslında genellikle kişilerin tek bir ilgi alanı olduğundan ya da o alana yoğunlaştıklarından “Nereden başlasam?” gibi bir düşünceye kapılmıyordum. Fakat siz, mIRC Scripting olsun, IRC/d olsun, C olsun, Web olsun, forumlar olsun ilgilenmiş ve bu alanlarda hiç de küçümsenemeyecek çalışmalar yapmış birisiniz ve bir süre hangi alandan başlasam diye düşündüm. Sizin için de sakıncası yoksa, ilk olarak benim de ilgi alanım olan “mIRC Scripting” alanından sorularla devam etmek istiyorum.
HITMAN, mIRC Scripting alanında ne tür çalışmalarınız oldu? Bu alandan farklı alanlara niçin geçiş yaptınız? Sizce Türk Scripting’inin durumu nedir?
Türk Scripting’i hakkında görüş veya fikir belirtebilecek kadar bilgi sahibi olarak görmüyorum kendimi açık konuşmak gerekirse. Benim mIRC Scripting’e başlamam görmüş olduğum scriptlerin çok hoşuma gitmesi sonucunda olmuştu. Mesela SCP’nin yapmış olduğu ReaL Script . Çok hoşuma gitmişti ve öğrenmeye çalıştım kodlarını inceleyerek.(her ne kadar saklamaya çalışsa da)
Ki zamanına göre oldukça kalite bir scriptti. Bende böyle çevredeki scriptleri inceleyerek neden benim de bir scriptim olmasın diye düşündüm ve ufaktan yapmaya başladım birşeyler.
Bulabildiğim her özelliği eklemiştim Fakat bilgisayarımda çıkan bir sorun yüzünden tüm datalarımın silinmesiyle bu işten soğudum. Gecemi gündüzüme katıp yapmaya çalışıyordum birşeyler çünkü.
Daha sonra sadece kendi işlerimi görmek ve bulunduğum sunuculardaki yöneticiler/operatörler için birkaç script düzenledim. GarantiArkadas.com sunucusunda kullandigimiz GAOP scripti gibi. Aynı şekilde GarantiArkadas.com’da kullanılan Q koruma botunu da kendim yazdım.
mIRC Scripting ile sadece kendi işlerimi düzenlemek için uğraştım yani. Yayınlamış olduğum herhangi bir script veya kod yok.
Farklı alanlara geçiş sebebimse farklı alanlara ihtiyaç duymam. IRC ile uğraşıyorsanız mIRC bilmek kafi gelmiyor. Teknik açıdan da birşeyler bilmeniz gerekiyor çünkü herşeyi scriptle çözümleyemiyorsunuz.
Bu sebeple biraz daha teknik alanlara ilgi duymaya başladım ve bu alanlarda kendimi geliştirmeye gayret gösterdim.
Anlıyorum. Peki HITMAN, IRC/d alanına gelmek istiyorum. Bu alandaki düşüncelerinizi almadan önce, yaklaşık bir yıl önce çalışmalarına başladığınız ve askıya aldığınız “HDIRCd” projesiyle ilgili akıllarda kalan soru işaretlerini gidermek istiyorum.
Bildiğim kadarıyla bu projenin tek amacı, Türk IRC/deamon kullanıcılarına bir nebze olsun kolaylık ve yardım sağlamaktı. Proje, UnrealIRC/d üzerine yapılan bazı editler ve Türkçeleştirmelerden oluşan bir Türk IRC/d yamasıydı. Sizce bu proje bazı kesitler tarafından niçin bu kadar tepkiyle karşılandı? Bu çekememezlikler ve kösteklerin projeyi sonlandırmanıza etkenleri nelerdir?
Tepkiyle karşılanmasının sebebi benim kendimden özveride bulunarak birşeyler yapmam.(Çok kısıtlı olan vaktimle) Ve bu kişilerin de hem hiçbir şey bilmemesi hem de kıskançlıkları yüzünden oldu diye düşünüyorum.
Projeyi sonlandırmamızın nedeniyse gerçekten hak ettiklerini düşünmemem. Bizim amacımız ilk başta sadece bir yama oluşturmaktı. Daha sonra herkesin bu harika(!) fikre destek çıkacağını düşünüp UnrealIRCd üzerine geliştirilmiş yepyeni bir deamon adımlarını atmaktı.
Bu sebeple projeye Unreal3.2.6-HD yerine HDIRCd adını verdik..
Bizim çoğu kişiden daha yoğun olduğumuz halde uyku vakitlerimizden bile kısıp bu projeye vakit ayırmamız ve bazı kişilerin buna rağmen saygısızlık göstermesi, destek yerine köstek olmaya çalışması projenin sonlanmasında büyük rol oynadı.
Eminim ki biz bu projeyi ücretsiz dağıtmak yerine belirli bir ücret karşılığı satsaydık birçok kişi buna özenip olumlu karşılardı ve destek olurdu. Biz parayla satmadığımız için köstek olmaya çalıştılar.. Nitekim proje sonlandıktan sonra birçok kişi yapmış olduğumuz düzenlemeleri bizden satın almak istedi, ama satmadık. Sadece birkaç eş dost sunucusuna gerekli düzenlemeleri kurup teslim ettim, hepsi bu.
Peki HITMAN, şimdi de “IRC” hakkında konuşmak istiyorum sizinle. “IRC bitiyor, IRC ölüyor, IRC’nin sonu nereye varacak, MSN protokolü, bu protokolü solladı ve popülaritesini düşürdü” gibi söylemler hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sizce IRC’nin durgunluğuna karşılık neler yapılabilir? Ayrıca, bu soruma cevap olarak birçok sunucu sahibine de yol göstereceksiniz; bu söyleşiden yola çıkarak söyleyeceklerinizi izleyenler eminim çok olacaktır.
IRC hiçbir zaman bitmez. Eski popülaritesini yitirmiş olması doğrudur fakat bu yitik popülarite de “hiçbir zaman” geri gelmeyecek.
Bazı şeyleri düzeltmeye çalışmak yerine akışına bırakmak en doğrusudur diye düşünüyorum. Zira bu düzeltmeye çalışma işi ne bir, ne de 10 kişiyle yapılabilecek bir hadise. 10 liraya hosting sağlandığı sürece ve yasal niteliği olmadığı halde hosting satışı yapan kişilerin önüne geçilmediği sürece birşeylerin durgunlaşması oldukça zor.
IRC’nin maliyeti 10 lira, bu yüzden kafasına esen sunucu açıyor. Bu da IRC’yi çöplüğe dönüştürüyor.
İnsanların hırsları daha çok arttı. Bu sebeple kendi sunucularını açmakla yetinmeyip ayrılmış olduğu sunucunun da aleyhine çalışmalarda bulunuyor. Saçmasapan küfür etmeler, inviter kullanmalar, botnetle bezdirmeye çalışmalar gibi…
Sağlam bir maddi güçle çıkar amacı güdülmeyen bir sunucu açılıp zirveye taşınırsa, (zamanın SOL’u gibi) belki çöplük sunucular azalır diye düşünüyorum.
Ama bu dediğimi gerçekleştirebilecek de hiçkimse yok. Bu yüzden sadece bir ütopya olarak kalıyor bu fikrim.
Peki HITMAN, sorularıma “IRC sunucu sahiplerine gösterilecek yol” çizgisinden devam etmek istiyorum. Sizce bir sunucunun kaliteli bir şekilde büyüyebilmesi için neler yapılmalıdır, bir IRC sunucusunun başarıya ulaşması için gereken kriterler HITMAN’e göre nelerdir?
Egolarından arınmış bir sunucu sahibi ve yönetici topluluğu şart. Çoğu kişinin sunucu açmasının sebebi yöneticileri beğenmemesi, kendisinin bu işi daha iyi yapabileceğini düşünmesi.
Ve herşeyden önemlisi WEB. Web sitesi iyi olan, web alanında iyi çalışan yerler büyüme gösterirler. Çünkü kullanıcı webden gelir, IRC’den gelmez.
Güncel ve belirli kelimelere yönelik düzenli çalışmalar yapmalı site sahipleri. Mesela özgün, W3 standartlarına uygun, SEO yapılmış ve düzenli bir şekilde ilgi gösterilen, çalışılan site emeklerinin karşılığını alır, hem de fazlasıyla.
Bütün büyük sunuculara baktığımızda SEO konusunda yeterince bilgi sahibi olan kişilerin zirvede olduğunu görüyoruz. Örneğin Strathmore (Alperen) , kendisi trsohbet.com ‘un sahibi. Aynı zamanda r10 gibi ülkemizin en büyük webmaster topluluklarından birisi olan forumun da SEO kategorisi moderatörlerinden.
Aynı şekilde diğer zirvedeki sunucuların sahipleri de WEB konusunda kendilerini geliştirmiş kişiler veya web konusunda profesyonel yardım alan kişiler. Özetleyecek olursak:
* İyi bir yönetici ekibi.
* Güzel bir tasarıma sahip, W3 standartlarına uygun, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) yapılmış ve düzenli güncellenen bir web sitesi.
* Emek.
Emek sarfetmediğiniz şekilde hiçbir şey olmuyor. Ve IRC ağınızı büyültmek için maddi gücünüz olmalı. Shell ücretini zor ödeyen kişiler hiçbir zaman sunucu büyültemezler, böyle bir ihtimal bile yoktur.
Web sitenizi üst sıralara taşımak için profesyonel destek almanız şarttır. Amatör yapılan siteler de yükselemezler.
Ciddi düşünüp de profesyonel destek almayan kişiler vakitlerini öldürdükleriyle kalırlar.
Anlıyorum. Bu bilgiler, eminim birçok kişinin hedeflerini gerçekleştirmesinde ön ayak olacaktır.
Peki HITMAN, dikkat ettiğim kadarıyla son zamanlarda IRC ve IRC’ye dair forumlardan, web, linux gibi alanlara doğru yöneldiniz. IRC’yi bırakmanızın (en azından eski ilginizi azaltmanızın) sebepleri nelerdir?
Bırakmamın sebebi IRC’den daha güzel hobiler ve uğraşlar edinmiş olmam. IRC’yi kör bir alan olarak görüyorum. Güzel bir hobi, vazgeçilemeyecek bir hobi fakat iş olarak bakılması mümkün değil. Hayatın gerçekleri doğrultusunda hobilerden çok işlerimize doğru yönelmemiz gerekiyor.
Ayrıca şu anda gerçek manada IRC ile ilgilenen çok az kişi kaldı. Eski ortam uzun zaman önce bozuldu, her ne kadar bozulmaması için elimizden geleni yapsak da..
Bende bu sebepler doğrultusunda IRC ile ilişkimi kestim.. Sadece uğraşacak başka bir şey bulamadığım(ki uğraşacak birşey bulamadığım zaman sayısı oldukça azdır ) zamanlarda birkaç foruma bakıyorum, güzel sorulmuş soru görüyorsam cevap veriyorum.
Peki HITMAN, az önce profesyonel anlamda “SEO” ile ilgilendiğinizi söylediniz. Tam olarak neler yapıyorsunuz, ücrete tabi ne tür hizmetler veriyorsunuz? İnsanlar size nasıl ulaşabilir?
SEO, Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olup dilimize göre çevirecek olursak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir.
SEO, mevcut sitenizi en iyi şekilde değerlendirmenize yarayan yöntemler bütünüdür.
Oldukça basit bir örnekle açıklayacak olursak:
Mevcut sitenizi 1kg yoğurt olarak düşünün. SEO uygulatmadığınız taktirde bu 1kg yoğurttan sadece yarım bardak ayran elde edebilirsiniz.
Fakat SEO uguladığınız zaman bu 1kg yoğurttan 8-9 sürahi ayran elde edebilmeniz mümkün.
Mevcut sitenizin en verimli şekilde değerlendirilmesi yani.
Bana ulaşmak için msn[@]HITMAN.gen.tr adresimi veya mail[@]HITMAN.gen.tr adresini kullanabilirler. Veya Ziyaretçilerin linki görmesi engellenmiştir.Lütfen buraya tıklayarak üye olunuz. adresinde bulunan blog sayfamdan bana ulaşabilirler. Ziyaret edenler için faydalı olabileceğini umduğum birçok yazı yayınladım çeşitli alanlarda. Okumanızı tavsiye ederim.
İş konusuna gelince de, tahmin ettiğiniz gibi SEO Danışmanlığı ve Web Tasarım/Programlama konusunda hizmet sunuyorum.
Bu keyifli söyleşinin malesef sonlarına doğru yaklaşıyoruz. Hazırsanız, klasik son sorularım geliyor.
Bekliyorum sabırsızlıkla
Klasik son sorularını tabii ki de, söyleşinin sonunu değil
HITMAN, sizce; en iyi IRC sunucu~IRC sunucu sahibi, en iyi web~webmaster, en iyi mIRC Script~mIRC coder, en iyi IRC/d~IRC/d coder neler ve kimlerdir?
en iyi sunucu/sahibi: irc.lobi.net / xtreme
en iyi webmaster: “sitesini hedeflediği konuma getirmeyi başaran herkes”
en iyi mIRC script: – scriptleri sevmiyorum. ama bu zamana kadar kullandığım 2 tane script var, 1- Real script(by SCP), 2- NucLeaR script (by _CaRaVaN_)
en iyi scripter: aslında bu alanda bir isim vermek mümkün değil gerçekten. Alience, el33t, mckruger, default, leader gibi birçok usta var..
en iyi ircd/services coder: |SaMaN| (tek geçerim)
Peki HITMAN, son olarak buradan IRCMedya kullanıcılarına söylemek istediğiniz şeyler var mıdır?
Sadece IRC ile yetinmemelerini , farklı alanlara yönelmelerini ve IRC’yi hobiden başka şeylere çevirmemelerini (Ego tatmin merkezi veya para kazanma merkezi gibi) tavsiye ediyorum.
Çünkü sadece IRC ile kalırsanız IRC’yi verimli kullanamazsınız, IRC’yi hobiden başka şekilde değerlendirmeye çalışırsanız da özelliğini yitirmesine sebep olursunuz.
hitman, bu keyifli röportaj için size tekrar teşekkürlerimi sunarım.
Ben teşekkür ederim, iyi çalışmalar.
Hayırlı akşamlar, size de iyi çalıişmalar.

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

1 Yorum

Yorum eklemek ister misiniz?

  • mehmet abi artık donmesende olurdakı kız kım abi sesı coq quzel sende quzel yazmısın emegine sağlık

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.