Ana sayfa » SEO » Sitemap nedir? Nasıl kurulur? -resimli anlatım
SEO

Sitemap nedir? Nasıl kurulur? -resimli anlatım

Merhaba, çok sorulan sorulardan birisi olan sitemap, sitemap işlevselliği, amacı, kullanımı hakkında ufak bir makale yazmaya karar verdim. Alıntı yaparken lütfen kaynak belirtin.

Sitemap nedir?
Sitemap; arama motorlarının, özellikle de google arama motorunun sitenizi rahat bir şekilde, doğru bir şekilde indexlemesini sağlayan, tarayıp bilgi bankasına aktarmasını sağlayan bir işlemdir.

Sitemap’in faydaları nelerdir?
Sitemap sayesinde siteniz çok daha hızlı bir şekilde indexlenir. Her köşesi indexlenir.

Nasıl sitemap hazırlayabilirim?

Çok basit. Öncelikle, http://johannesmueller.com/gs-files/GSiteCrawler-106-full.EXE adresinden sitemap oluşturmak için gerekli olan programı indiriyorsunuz.
Daha sonra programı kurun. Kurulum esnasında bilgisayarınıza reset atmanız da gerekecek, bilginize.

Programı çalıştırdıktan sonra karşımıza aşağıda gördüğünüz gibi bir pencere çıkar.

Bu pencereden, üstte gördüğünüz menülerden Add New Project yazan kısma tıklıyoruz. Daha sonra site bilgilerimizi girip next diyerek ilerliyoruz.
Sitenizi analiz etme süresi sitenizdeki verilerle doğru orantılıdır. Çok içeriğiniz varsa, uzun sürer. Fakat az içeriğiniz varsa çabuk biter. Aman ha program kitlendi falan zannetmeyin, sabredin.

Örnek görüntü:

Unutmadan, sorular esnasında FTP yoluyla program mı upload etsin, yoksa siz kendiniz mi upload edersiniz diye sorulmuş, ben o kısmı işaretlemedim, kendim upload ettim. O şekilde de anlatmaya devam ediyorum, arzu eden o özelliği de kullanabilir.

Gerekli indexleme işlemleri tamamlandıktan sonra sağ üstte gördüğünüz tuşlardan Generate yazana tıklıyoruz. Karşımıza dosyaların nereye kaydedileceğini soruyor, herhangi bir klasöre kaydedebilirsiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra çıkan dosyaları sitenizde ana dizine atmanız gerekiyor. Örneğin cafebilişim için düşünecek olursak, www.cafebilisim.com/sitemap.xml şeklinde oluyor.

Peki bu işlemleri yapmam yeterli mi?
Hayır değil. Google Webmaster Central adresine giriyorsunuz, (üyelik hesabınız yoksa açtırmanız gerekiyor-ücretsiz tabii ki de), site add diye bir menü var, oraya tıklıyorsunuz ve site adresinizi ekliyorsunuz. Ardından bu sitenin size mi yoksa bir başkasına mı ait olduğunu doğrulamak için size birkaç seçenek sunuyor, bunlardan en kolay olanı ise sitenize bir dosya upload etmeniz. Size diyor ki, örneğin 3214afasf54655.html adında bir dosya oluşturun, ve sitenizde ana dizine atın, daha sonra gelip onay verin, bizde sitenin size ait olduğuna inanalım.
Bu işlemleri de yaptıktan sonra, sitenizi doğruladıktan sonra, yine aynı menülerde sitemap ekle var, oradan da sitemap’in bulunduğu yolu yazıp tamam tuşuna basıyorsunuz.

Hepsi bu kadar.
İyi çalışmalar dilerim.

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

14 Yorum

Yorum eklemek ister misiniz?

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.