Ana sayfa » hede hödö » Tekrardan okula başlamaya karar verdim..
hede hödö

Tekrardan okula başlamaya karar verdim..

2005 yılında Dumlupınar Üniversitesi İktisat Fakültesi ‘ne kayıt yaptırmıştım. Eğitimim açısından pek iç açıcı geçmeyen 2 senenin ardından okulu bırakıp, açıköğretimden devam etmeye karar verdim. Tabii ki de bu kararı almamın en büyük sebebi sahip olmak istediğim Microsoft ve Cisco sertifikalarıydı. Malum, Kütahya sınırları içerisinde istediğim eğitimi almamı sağlayabilecek herhangi bir kurum/kuruluş yoktu.

Daha önceden de planladığım gibi bu sene tekrardan ÖSS ‘ye girip açıköğretim fakültesini yazacaktım. Fakat şimdi aklıma daha farklı bir fikir geldi. Bu sene Ege Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümüne girip 2 sene burada eğitim almaya karar verdim. Daha önceden zaten kaç puan aldığımı ÖSS Puanları Açıklandı başlıklı yazımda belirtmiştim gerçi ama, fazlasıyla yetiyor sanırım buraya puanım.

Şimdi kafamdaki planları biraz özetleyecek olursak;

 1. Ege Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümüne kayıt yaptıracağım.
 2. Daha önce kazanabilmek için 7 ay eğitim almış olduğum Microsoft Certified Systems Engineer (MCSE) sertifikasyon sınavlarına girip bu sertifikayı alacağım.
 3. Ege Üniversitesi ‘nin sunmuş olduğu bir Cisco sınavlara hazırlık kursu var. Aynı zamanda buraya da kayıt yaptıracağım. Böylelikle Cisco sertifikasını almak için daha farklı bir kursa gitmeme gerek kalmayacak. Daha doğrusu kalmayacağını umuyorum :D
 4. Açıköğretim kayıt tarihleri başlayınca Anadolu Üniversitesi ‘ne de kayıt yaptıracağım. Böylelikle aynı anda hem Programlama, hem de İktisat veya İşletme okuyor olacağım.
 5. Sertifikam* elime ulaşana kadar –tahmini olarak 1-2 ay içerisinde ulaşıyormuşTOEFL için hazırlanıp, bu belgeyi de alacağım.
 6. Okula tekrar başladıktan sonra 1 dönem okuyup, ikinci dönem de okuduğum bölümün ikinci öğretimine geçiş yapacağım. Böylelikle gündüz saatlerim boşa çıkmış olacak. Bu süre zarfında da sertifikam elime ulaşmış olacağı için istediğim zaman işe başlayabilir durumda olacağım.
 7. İşe başlayacağım + Google Adsense üzerinden parayı vuracağım, vurduğum paraları da leylaya basacağım, hayat bayram olacak.

Evet, bu şekilde gayet iyi oldu sanırım. Fikir verebilecek olan var mı aranızda?

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

6 Yorum

Yorum eklemek ister misiniz?

 • Teşekkürler. :)

  Ne yazık ki Meslek liselerine tanınan avantajdan dolayı istediğim bölüme giremedim. Son tercihim açıköğretim işletme fakültesiydi, oraya da yerleştim çok şükür. Plan program yine aynı şekilde devam ;)

 • Kardeşim yapmış olduğun programı saygıyla karşılıyor seni ortaokuldan beri tanıyan bir kardeşin olarak sonuna kadar destekliyorum ve yanında olacağımı bilmeni istiyorum.Biliyorsun ki Türkiyenin Sosyoekonomik durumundan ötürü bende kendi mesleğimi icra edemeyeceğim.Yolumuz kaderimiz birdir.

 • İşe yaramayan hiçbir sertifika yok. ;)
  Ne kadar etkilidir? Burası tartışılır. Programım da yalan oldu bu arada, işe başladım, fırsat olmuyor ekstra işlerime henüz.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.