Ana sayfa » hede hödö » Çin Depremi
hede hödö

Çin Depremi

Dün Çin’de meydana gelen büyük deprem ülkemizin başına gelseydi neler olurdu kim bilir. 17 ağustos depreminden kat kat şiddetli olan Çin’in Secuan kısmında meydana gelen deprem yerle bir etmiş resmen. 10 binden fazla ölü olduğu söyleniyor, ki bu sadece şimdilik açıklanan kısmı. Allah kolaylık ve sabır versin ne diyim…

İlgili haberi de aynen aktarıyorum:

Türkiye Jeofizik Kurumu Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, Çin’de meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremin ardından tüm yer yuvarının en az 7 gün süreyle esneyip devineceğini belirterek, ”İşte bu sırada, dünyanın herhangi bir yerinde bir kırık boyunca birikmiş gerginlik varsa bir depremle boşalabilecektir” dedi.
Ercan, yaptığı yazılı açıklamada, Çin’de bugün Türkiye zamanına göre saat 08.28’de 7,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

ODAK DERİNLİĞİ 10 KİLOMETRE

”Odak derinliği 10 kilometre olup, Çin’in Doğu Türkistan karasında boşalma oluştu. Depremde yer kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda en az 120 kilometrelik bir kırık oluşturdu. En etkili olduğu uzaklık kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda 150 kilometre olup tüm Çin ile komşu ülkelerde yeğin (şiddetli) olarak duyulmuştur. Deprem Sichuan Çukuru’nun kuzeybatı kesiminde, kuzeydoğu doğrultulu ters kırılma biçiminde gelişmiştir. Deprem Longmeshan Kırığı ya da buna bağlı kırık kuşağında oluşmuştur. Bu deprem Tibet Yükseltisi altındaki, kor nesnenin, yüzeye doğru, yavaşça yukarı, ayrıca batıya doğru iterek, Sichuan Çukuru’nun altındaki güçlü kabuğu bastırması sonucu oluşmuştur.”

10 BİN DOLAYINDA KİŞİ ÖLMÜŞTÜR

Altay (Asya) ile Doğu Altay’da (Doğu Asya) olan depremlerin kökeninin, güneydeki Hint kaysağının (kıtasının) kuzeye doğru gidişinin UraAltay (Avrasya) turağında (levhası) yılda 5 santimetre hızla yaptığı sıkıştırma olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ercan, Sichuan Çanağı’nın kuzeybatı kesiminde 25 Ağustos 1933 yılında meydana gelen 7,5 büyüklüğünde depremde 9 bin 300 kişinin öldüğünü anımsattı.

”Bugün de 10 bin dolayında kişi ölmüştür” diyen Ercan, şöyle devam etti:

”Depremden yayılan sarsım dalgaları, yerin 6 bin 380 kilometre derinlikteki göbeğine dek inmiştir. Tüm yer yuvarı en az 7 gün süreyle üç yönlü (şişme-büzülme, mekik, burulma) biçiminde esneyerek devinecektir. İşte bu sırada, dünyanın herhangi bir yerinde bir kırık boyunca birikmiş gerginlik varsa bir depremle boşalabilecektir.

Çin depreminin ardçıları 7,2’ye dek varabilir. Ardçı depremlerle kalan gürenin (enerjinin) boşalmasının yaklaşık 2 ile 3 yıl alması beklenir.”

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

Yorum ekle

Yorum eklemek ister misiniz?

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.