Ana sayfa » WordPress » Disqus: count.js dosyasını ana sayfadan kaldırmak
WordPress

Disqus: count.js dosyasını ana sayfadan kaldırmak

Disqus Yorum Sistemi

WordPress’in mevcut yorum sisteminden çok daha gelişmiş özellikler sağladığı için blog sayfamda Disqus kullanıyorum. Disqus eklentisinin içerisinde count.js isimli bir dosya var, yorumların sayısını gösteriyor. Ana sayfamda yorumların sayısını göstermiyorum, bu yüzden bu dosyanın ana sayfada yüklenmesine gerek yok diye düşündüm. Biraz araştırdığımda bu işlemi birçok kişinin yapmaya çalıştığını gördüm, hatta araştırırken Code Snippets isimli bir uygulamaya denk geldim, daha sonra bir başka kullanıcının bu count.js dosyasını ana sayfadan kaldırmak için Code Snippet eklentisi için yazdığı  bir snippetini buldum Github üzerinde.  Bu arada aynı sayfada Code Snippet eklentisi için yazılmış birçok snippet bulunuyor, tamamı da performansı arttırmaya yönelik. İncelemenizi öneririm.

Ben snippeti yanlış yüklemeye çalışmışım, import etmek gerekiyormuş. Bu yüzden bende çalışmadı. Çalışmayınca da ben de kodlara göz atıp kendim kaldırmaya karar verdim. Disqus eklentisinin içerisinde  class-disqus-public.php  isimli bir dosya var. Eklenti düzenleyici aracılığıyla bu dosya içerisinde,

 // Don't load any Disqus scripts on feed pages.
 if ( is_feed() ) {
 return false;
 }

satırlarının altına

 // Don't load any Disqus scripts on feed pages.
 if ( is_feed() ) {
 return false;
 }
 if ( is_front_page() ) {
 return false;
 }

satırlarını ekledim ve kaydettim. Böylelikle count.js dosyasının anasayfada yüklenmesini engellemiş oldum. Tabii eklentinin güncellemesi geldiğinde bu yaptığım düzenleme kaybolacaktır.

Bu arada Code Snippets eklentisi içerisinde snippet-ops.php dosyasında 353. satırda  eval()  bulunuyor. Sunucuda WAF olarak ModSecurity kullandığım için eklentiyi kullanmamı engelledi. Durumu geliştiriciye de bildirdim, muhtemelen eklentiyi düzenleyecektir. Yani bu eklenti aracılığıyla github üzerindeki snippetleri kullanmak isterseniz modsecurity’i kapatmanız gerekebilir. Daha önce .htaccess ile mod_security kapatmak şeklinde bir yazı yazmıştım, işinize yarayabilir.

İyi çalışmalar

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

Yorum ekle

Yorum eklemek ister misiniz?

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.