Ana sayfa » WordPress » WordPress sitenizi yeni alan adına taşıma süreci
SEO WordPress

WordPress sitenizi yeni alan adına taşıma süreci

Alan adını değiştirmek aslında zannedildiği kadar zahmetli bir süreç değil. Hem SEO ile ilgili kaygılarınız olmadan, hem de çok zahmetsiz bir şekilde WordPress sitenizi yeni alan adınıza kolayca taşıyabilirsiniz. Ben taşıma sürecini All-in-One WP Migration eklentisi ile hallettim. Araştırdığım kadarıyla piyasadaki en sağlıklı eklenti bu. Siz de bu işlemleri aşağıdaki adımları takip ederek kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Yedekleme

Mevcut sitenizde eklentiyi yükledikten sonra WordPress yönetici panelinden All-in One WP Migration bağlantısına tıklayın, karşınıza aşağıdaki gibi bir görüntü çıkacak.

All-in-One WP Migration

 Export  bağlantısını takip edin. Burada muhteşem bir özellik var. İstediğiniz veriyi veritabanından kolayca değiştirebiliyorsunuz. Ben alan adını değiştireceğim için hitman.gen.tr olan kısımları kolayca mtahta.com haline bu şekilde getirdim. Dilerseniz  ADD  bağlantısına tıklayarak birden fazla değişiklik yapabilirsiniz.

Gelişmiş seçenekler kısmında temaları alma, dosyaları alma, veritabanını alma gibi seçenekler var. Mesela ben siteyi komple değiştireceğim için temaları ve eklentileri yedeklemeyi buradan engellemiştim.

Daha sonra File bağlantısını takip edip oluşturulan .WPRESS uzantılı dosyayı bilgisayarınıza indirin.

Yedek yükleme

Taşıma yapacağınız siteye de All-in-One WP Migration eklentisini kurun. Yönetici panelinden  import  bağlantısını takip ederek bilgisayarınıza indirdiğiniz yedeği yükleyin. Yükleme işlemi bittikten sonra size kalıcı bağlantıları tekrar güncellemeniz gerektiğini söyleyecek. Ekrandaki adımları takip ederek kalıcı bağlantıları iki kere güncelleyin. İşlem bu kadar.

All-in-One WP Migration eklentisi belirli bir dosya limitine kadar ücretsiz, ücretsiz verdiği dosya büyüklüğü benim işimi gördü. constant.php dosyasından bu limiti kendiniz değiştirebiliyorsunuz, imkanınız varsa lütfen yapımcıyı desteklemeyi ihmal etmeyin.

Diğer detaylar

Kalıcı bağlantı ve/veya kategori değişikliği

Olur da kalıcı bağlantıları değiştirmek isterseniz veya mevcut kategorilerinizde düzenleme yapmak isterseniz, Redirection isimli eklentiyi kullanmanızda fayda var. Bu eklenti sayesinde taşınan/değişen sayfalarınızı yeni adreslerine kolayca yönlendirebilirsiniz. Regex kullanabiliyorsunuz, bu yüzden mükemmel iş görüyor.

Redirections

Ben mesela sunucu yönetimi ile alakalı olan kategorileri ana kategoride bu şekilde topladım. Ayrıca önceden kalıcı bağlantı ayarlarım .html uzantılıydı. Onu da regex kullanarak aşağıdaki gibi yönlendirdim.

.html uzantıyı değiştirme

Eski sitenizi 301 ile  yönlendirin

 .htaccess  dosyanıza ekleyeceğiniz birkaç satır ile eski sitenizi, yeni adresine kolayca yönlendirebilirsiniz.

<IfModule mod_rewrite.c>
#Options +FollowSmyLinks
RewriteEngine On
RewriteRule ^(.*)$ https://mtahta.com/$1
[R=301,L]
</IfModule>

Yeni adresinizi Google’a bildirin

Search Console üzerinden alan adı değişikliğinizi bildirmeyi unutmayın. Adres değişikliği aracı sayesinde bunu kolayca yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için Adres değişikliği aracını kullanma bağlantısını takip edin.

Başka yapmanız gereken herhangi bir işlem yok.

İyi çalışmalar

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

1 Yorum

Yorum eklemek ister misiniz?

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.