Ana sayfa » WordPress » WordPress Resim Hizalama Problemi
WordPress

WordPress Resim Hizalama Problemi


WordPress dünyanın en çok kullanılan, en popüler blog sistemlerinden birisi. Hatta bence alanında lider ve alternatifi yok.

WordPress, 2.5+ sürümüyle birlikte köklü değişiklikleri de beraberinde getirdi, bunlardan birisi de ADD MEDIA modülüyle birlikte gelen gelişmiş imaj/video ekleme seçenekleri.  Fakat bazı temalarda bu modülün kullanımı esnasında ufak tefek problemler yaşanabiliyor. Örneğin kimileri resim upload etme aşamasında, crunching yazısıyla birlikte HTTP error hatası alıyor, bu hatanın sebebini ” WordPress 2.5.1 ve 2.5.0 ADD Media Hatası ” başlıklı yazımda tüm detaylarıyla açıklayıp, hata sebeplerini ve hatayı nasıl aşabileceğinizi anlatmıştım.

Gelelim başlıkta belirttiğim resim hizalama problemine. Resim hizalama probleminden kastettiğim şey imajlarınızı sayfa içerisinde istediğiniz şekilde konumlandıramamanız. Örneğin sağa hizala veya sola hizala gibi. Bu problem CSS dosyanıza ufak birkaç satır kod eklemekle çözülebiliyor. Kodlar aşağıdaki gibi:

  img.centered {
  display: block;
  margin-left: auto;
  margin-right: auto;
  }

  img.alignright {
  padding: 4px;
  margin: 0 0 2px 7px;
  display: inline;
  }

  img.alignleft {
  padding: 4px;
  margin: 0 7px 2px 0;
  display: inline;
  }

  .alignright {
  float: right;
  }

  .alignleft {
  float: left;
  }

Bu kodları temanızın CSS dosyasına eklemeniz gerekiyor.Eklediğinizde bu problem çözülecek. En azından ben bu şekilde çözdüm. Bir önceki temam Blackmaster ‘da böyle bir sorun yaşamamıştım, biraz araştırdım ve böyle bir çözüm buldum. Bu çözüm bana ait değil, fakat kodları nereden aldığımı da hatırlamıyorum. Umarım bu kodları paylaşan kişi için bir sorun teşkil etmez.

Umarım işinize yarar arkadaşlar.

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

7 Yorum

Yorum eklemek ister misiniz?

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.