Ana sayfa » SEO » WordPress için Arama Motoru Optimizasyonu
SEO WordPress

WordPress için Arama Motoru Optimizasyonu

WordPress için Arama Motoru Optimizasyonu

Bu yazı Search Engine Optimization for WordPress başlıklı yazının çevirisidir.  Elimden geldiğince asıl kaynağı bozmadan çevirmeye çalıştım, umarım faydalı olur. İlerleyen günlerde bu konu ile ilgili daha detaylı bir yazı hazırlayacağım.

[hr] [toggle title_open=”Konu Başlıklarını Gizle” title_closed=”Konu Başlıklarını Göster” hide=”no” border=”yes” style=”default” excerpt_length=”0″ read_more_text=”Read More” read_less_text=”Read Less” include_excerpt_html=”no”]

1. Arama Motorlarına Site Önermek
2. Arama Motoru Optimizasyonu Kaynakları
2.1 Meta Etiketler
2.2 Robots.txt Optimizasyonu
2.2.1 Ayrıca Bkz.
2.3 Besleme Önerileri
2.4 Technorati Etiketleri
2.5 Kalıcı Bağlantılar
2.6 Site Haritaları
2.7 Google Site Haritaları
3. Hosting

[/toggle] [box type=”note”]

Orijinal: Search Engine Optimization for WordPress, Çeviri: Mehmet Tahta, Sponsor: Hosting

[/box]

WordPress, alışılmışın dışında olarak, arama motorlarını kucaklamaya hazır geliyor. Özellikleri ve fonksiyonlarıyla arama motorlarına yazıları, sayfaları, kategorileri taramaları ve sitenizi veri tabanlarına eklemeleri için rehberlik ediyor.

WordPress kurduğunuzda, birbirinden farklı arama motoru optimizasyonu araçları dahili olarak geliyor; buna  .htaccess  kullanarak permalink, blogroll ve pinging kullanma yeteneği de dahil. Ayrıca üçüncü şahıslar tarafından yapılan eklentiler de arama motoru optimizasyonu ([abbr title=”Search Engine Optimization”]SEO[/abbr]) için kullanılabilir.

Ancak, ihtiyaçlarınıza göre çeşitli WordPress temalarını kullanmaya ve WordPress’i özelleştirmeye başladığınızda bazı faydalı arama motoru dostu özellikleri bozabilirsiniz. WordPress sitenizi arama motoru dostu halde kalmasını ve arama motoru örümcekleri tarafından rahat taranabilmesini sağlayabilmek için birkaç ipucu:

İyi, Temiz Kod

Sitenizin kodlarının geçerli olduğundan emin olun. Kodlarınızdaki hatalar arama motorlarının sitenizi başarılı bir şekilde taramasına engel olabilir. (Bkz: Validating a Website -İngilizce)

İçerik Konuşur

Arama motorları siteyi “göremezler”. Sadece siteyi “okuyabilirler”. Arama motoruyla konuşamazsınız da. Arama motoru ile konuşmanın yolu kullandığınız kelimeler, sitenizin içeriği, sitenize eklediğiniz sayfayı açıklayan materyaller, paylaşımlar, bilgilerdir. Arama motorlarının size iyi “puan” verebilmeleri için web sitenizin iyi içeriğe sahip olduğundan emin olun. Böylelikle arama motoru sitenizi inceleyebilir, tüm parçalarını ve bölümlerini değerlendirebilir.

İçeriğinizi Arama Yapan Kişilerin Mantığıyla Oluşturun

İnternette bilgiyi nasıl buluyorsunuz? Eğer internette “bulunmasını” istediğiniz bir şey yazıyorsanız, birilerinin faydalı bilgi bulacağını düşündüğünüz kelime ve cümleler üzerine düşünün. Bunları en az bir kere yazınızda geçsin, fakat her cümlenizde değil. Arama motorlarının içeriğinizi nasıl taradığını, değerlendirdiğini ve kategorize ettiğini öğrenin; böylelikle arama motorları ile aranızın iyi olmasına yardımcı olabilirsiniz.

İçerik Önce Gelir

Arama motoru sitenize giriş yapar ve, çoğunlukla, stilleri ve CSS‘i gözardı eder. Arama motorları sadece sitenize giriş yapar içeriğinizi ve bilginizi toplar. Çoğu WordPress Teması içeriğin mümkün olduğunca sayfanın üstünde yer alacağı şekilde tasarlanmıştır, sidebar ve footer daha altta yer alır. Birkaç arama motoru sayfanın ilk üç bölümünü taradıktan sonra devam eder. Temanızın, içeriğinizi mümkün olabildiğince üst tarafta tuttuğundan emin olun.

Anahtar Kelimeler, Bağlantılar, Yazı Başlığı İçerik ile Uyuşmalı

Arama motorları sitenizin ne kadar hoş görünüme sahip olduğu ile ilgilenmez, kelimelerinizi ayıklayıp değerlendirir, belirli kelime ve kelime gruplarına kredi verir. Dokümanınızda bulunan kelimeler kalıcı bağlantınız ve yazı başlığınız ile karşılaştırılır. Eşleşiyor olması sitenizin puanı için iyidir.

Bağlantı ve İmajlardaki İçerikler

Siteniz çok uzun metinlere sahip olmayabilir, çoğunlukla fotoğraf ve bağlantılardan oluşuyor olabilir, fakat yine de metin ekleyeceğiniz yerler var. Arama motorları bağlantılarda  title , imajlarda  alt  etiketine bakarlar. Bunun amacı sitenizi daha erişilebilir kılmaktır, bu özelliklere iyi açıklamalar girmek arama motorlarının sitenizi özümsemesine olanak sağlar.

Bağlantı Popülerliği

Sitenizin ne kadar iyi olduğu değil, ne kadar iyi sitelerin size bağlantı verdiği önemlidir. Bu halen arama motorları için ağırlığını koruyan bir değerdir. Sitenize kimin bağlantı verdiği önemlidir. Blogroll, pingback ve trackback özelliği WordPress ile dahili olarak gelir. Bunlar hem diğer insanlara bağlantı vermenize, hem de diğer insanların size bağlantı vermesine olanak tanır. Sitenize gelen bağlantıları takip etmek için Google’da  link:www.siteadiniz.com  şeklinde arama yapabilirsiniz (diğer arama motorları da benzer fonksiyonlara sahiptir). Sitenize bağlantı almanın farklı yolları da vardır:

[unordered_list style=”bullet”]
  • Sitenizin adresini üye olduğunuz forumlarda imzanıza ekleyin.
  • Sitenizi dizinlere önerin
[/su_list] [box type=”alert”]Not: Blog sayfalarına yorum eklemek işinize yaramaz, bütün modern blog betikleri  rel=”nofollow”  etiketini kullanır. Yorum spamcısı olmayın. [/box]

İyi Navigasyon Bağlantıları

Arama motoru sitenizi sayfa sayfa tarar. İyi navigasyon bağlantılarıyla kategorilere, arşivlere ve çeşitli sayfalara verilmiş bağlantılar arama motorlarını bu sayfalara davet eder, incelikle sayfa sayfa sitenizin çoğunu dolaşmasını sağlar.

1. Arama Motorlarına Site Önermek

Arama motorlarına kayıt olmanıza yardımcı olan birçok kaynak var. Bazıları ücretsiz, bazıları ise ücretli. Manual olarak siz de arama motorlarına sitenizi önerebilirsiniz. Hangi yolu seçerseniz seçin, siteniz hatalardan arındırılmışsa ve kullanıma hazırsa, arama motorları WordPress sitenizi hoş karşılayacaktır.

Başarılı bir site önerme işlemi yapabilmeniz için bazı ipuçları:

[unordered_list style=”arrow”]
  • Arama motorlarının tarayabileceği içeriğe sahip olduğunuzdan emin olun. Genel olarak 10 yazı ve fazlasına sahip olmak arama motorlarının sitenizi incelemesi ve değerlendirmesi için yeterlidir.
  • Sitenizi aynı arama motoruna ayda birden fazla önermeyin, arama motorunun kriterine göre bu davranışınız sitenizin listelenmemesine sebep olabilir.
  • Sitenizin açıklama kısmı 200 karakterden az olmalı.
  • Sitenizin belirli sayfalarının adresleri hazır olmalı. Kök dizininizi veya spesifik kategorileri ve rss beslemelerini önerebilirsiniz.
  • Sitenizi önereceğiniz çeşitli arama motorlarının ve dizinlerin listesini elinizde bulundurun, fakat yanlışlıkla sık aralıklarla yeniden önerme yapmayın. Arama motorlarının hangi sayfalarınızı dizine eklediğini takip edebilir ve sonuçları da inceleyebilirsiniz.
[/su_list]

Dizin Siteleri

Sitenizi dizinlere önermek hem trafik oluşması için, hem de arama motoru optimizasyonu için faydalıdır. DMOZ.org en önemli dizindir. DMOZ içeriği neredeyse tüm arama motorları tarafından kullanılır.

2. Arama Motoru Optimizasyonu Kaynakları

WordPress arama motorları için hazır olarak gelir; arama motorları robotları-örümcekleri için sitenizi hazırlarken ve geliştirirken bilmek isteyebileceğiniz bilgileri içeren detaylar aşağıdadır.

2.1 Meta Etiketler

Meta Etiketler sitenizin amacını açıklayan bilgileri, sitenizde kullanılan anahtar kelimeleri içerir. Meta etiketler header.php şablon dosyası içerisinde bulunan head bölümünde bulunur. Bunlar ön tanımlı olarak WordPress’e dahil edilmemiştir, fakat manual olarak siz bunu dahil edebilirsiniz.

WordPress  [abbr title=”Custom Fields”]Özel Alanlar[/abbr] seçeneği sayfalara ve yazılara anahtar kelimeler ve sayfa açıklamalarını dahil etme seçeneği sunar. Ayrıca meta etiketleri, anahtar kelimeleri ve sayfa açıklamalarını eklemenize yardımcı olabilecek birçok eklenti vardır, bunlara Resmi WordPress Eklenti Dizini aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

2.2 Robots.txt Optimizasyonu

Arama motorları  siteadresiniz.com/robots.txt  adresindeki dosyayı okuyarak sitenizin hangi bölümlerine bakması gerektiğini, hangi bölümlerine bakmaması gerektiğini anlar.

Robots.txt dosyası oluşturmak arama motorlarının sitenin hangi bölümlerinde yüksek kalitede içerik olduğunu özellikle belirtmenizi sağlar, böylelikle sitenizin sıralaması artabilir; bu başta Google olmak üzere bütün arama motorları tarafından tavsiye edilir.

Örnek WordPress robots.txt dosyası:

[plain]

Sitemap: https://mtahta.com/sitemap.xml

# Google Image
User-agent: Googlebot-Image
Disallow:
Allow: /*

# Google AdSense
User-agent: Mediapartners-Google*
Disallow:

# digg mirror
User-agent: duggmirror
Disallow: /

# global
User-agent: *
Disallow: /cgi-bin/
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /wp-includes/
Disallow: /wp-content/plugins/
Disallow: /wp-content/cache/
Disallow: /wp-content/themes/
Disallow: /trackback/
Disallow: /feed/
Disallow: /comments/
Disallow: /category/*/*
Disallow: */trackback/
Disallow: */feed/
Disallow: */comments/
Disallow: /*?
Allow: /wp-content/uploads/

[/plain]

2.2.1 Ayrıca Bkz

2.3 Besleme Önerileri

WordPress çeşitli [abbr title=”Feeds”]beslemeler[/abbr] ile dahili olarak gelir, bu beslemeler sitenizin çeşitli [abbr title=”Feed Reader”]besleme okuyucuları[/abbr] ile görüntülenmesine olanak tanır. Çoğu arama motoru artık besleme önerilerini kabul ediyor, ayrıca çoğu dizin besleme ve besleme servisleri için özelleştirilmiş durumda.

Sitenizin beslemesini önermek için çeşitli besleme adreslerinizi bilmeniz gerekiyor. WordPress Feeds (İngilizce) makalesi, WordPress ile dahili olarak gelen çeşitli besleme bağlantı adreslerini içeriyor.

Bu beslemeleri özelleştirmek için gerekli olan bilgiye Customizing Feeds (İngilizce) başlıklı makaleyi okuyarak erişebilirsiniz.

2.4 Technorati Etiketleri

Technorati, “blog dünyasında nelerin olup bittiğini gerçek zamanlı olarak takip eden bir arama motorudur.” Siteye göre, “Technorati bağlantıları takip eder, blogların bağlantılarını gerçek zamanlı olarak (anlık) farkeder, bloglamanın doğasında olduğu gibi. Çünkü Technorati, bloglardan içerik güncellenir güncellenmez otomatik olarak bilgilendirme alır, saatte binlerce güncellemeyi takip edebilir, topluluğu gözlemleyebilir (kim kime bağlantı veriyor),  altında yatan diyalogları çözebilir.

Technorati etiketleri bloglar tarafından kullanılan farklı konuları ve bilgileri kategorilendirmek için kullanılır.  rel=”tag”  ile sitenize daha fazla etiket ekleyebilirsiniz. Örneğin:

[html]

<a href="http://www.alastyr.com/" rel="tag">Alastyr</a>
<a href="http://www.alastyr.com/web-hosting.html" rel="tag">Hosting</a>

[/html]

Technorati etiketlerini maksimize etmek için kullanılan eklentiler de mevcut.

[box type=”note”]WordPress v1.5.x ile birlikte Technorati otomatik olarak kategori isimlerinizi etiket olarak tanıyor.[/box] [box type=”note”]Optimum Technorati listelemesi için Atom beslemenizi temanızın header bölümüne eklemeniz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki kodu  <head>  ve  </head>  etiketleri arasına eklemeniz yeterli:[/box] [php]

<link rel="alternate" type="application/atom+xml" title="Atom 0.3" href="<?php bloginfo(‘atom_url’); ?>" />

[/php]

Atom beslemenizi header bölümüne eklemezseniz Technorati büyük ihtimalle yazılarınızı yanlış gösterecektir.

2.5 Kalıcı Bağlantılar

Kalıcı bağlantılar mevcut URL adreslerinizi geliştirmenize olanak tanır ve bu  arama motoru optimizasyonu için iyidir. Kalıcı bağlantılar yazı, sayfa ve arşiv URL adreslerinin  https://mtahta.com/index.php?p=423  yerine   https://mtahta.com/2012/08/11/alastyr-hosting  olarak gözükmesini sağlar.

2.6 Site Haritaları

Site haritası blog sayfanızda olan tüm yazıların tek bir sayfada listelenmesidir. Ziyaretçilerinizin yazılarınıza gözatmasına, sitenizin ne ile alakalı olduğuna ve aradığı bir yazıyı hızlıca bulmasına olanak sağlamak amacıyla icat edilmiştir fakat ayrıca bu site haritaları arama motorları için harika bir kaynaktır. Bütün sayfalarınızda site haritasına bağlantı vermek hem ziyaretçileriniz, hem de arama motorlarının tüm yazılarınıza ulaşmasına olanak tanır.

2.7 Google Site Haritaları

Haziran 2005 itibariyle, Google site haritalarını web sitesi önerme işleminin bir parçası olarak kabul ediyor. Google site haritalarının XML kullanılarak özel bir formatta olmasına ihtiyaç duyuyor. Daha detaylı bilgi için Google Webmaster Araçları sayfasını inceleyebilirsiniz.

3. Hosting

WordPress blog açmayı düşünüyorsanız WordPress Türkiye‘nin önerdiği hosting firmalarından birisi olan Alastyr‘ı tercih edebilirsiniz. WordPress Hosting sayfasından Alastyr’ın WordPress Türkiye kullanıcıları için özel olarak oluşturduğu paketleri inceleyebilir, sipariş esnasında  25JT2YBQMU  indirim kuponunu kullanarak %15 indirim kazanabilirsiniz!

[hr]

Bu sadece temel bilgileri içeren bir yazıydı, yakın zamanda birçok kaynaktan derleme yaparak komple bir rehber hazırlayacağım. Bilginize.

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

Yorum ekle

Yorum eklemek ister misiniz?

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.