Ana sayfa » İnternet » dot.TK Türkiye pazarına girdi
İnternet

dot.TK Türkiye pazarına girdi

dot.TK, TürK İnternet Adresi sloganıyla Türkiye pazarına giren bir firma. Yurt dışında sadece ücretsiz olarak alan adının kullanımını sağlıyordu, aylık belirli bir limitin altında olan domainleri de kullanıma kapatıyordu. (Örneğin 50 tekil hit gibi) Ve şimdi bu firma Türkiye’ye kapılarını açtı, 12.5 YTL karşılığında domain kayıt imkanı sağlıyor. Fakat domain kaydı için Smyrna Telekom ‘u tercih ederseniz, Şubat 2009‘a kadar geçerli olan kampanyamız nedeniyle 2.5 YTL karşılığında alan adınızı kaydediyoruz! Evet, sadece 2.5 YTL karşılığında!

Hepinizin bildiği gibi TR uzantılı alan adı kaydı gerçekten çok zor. Hemen ufak bir karşılaştırma yapalım TK domainler ile TR domainleri,

  • Bir .TK alan adıyla, internet üzerinden kayıt yapar ve alan adınızı anında kullanabilirsiniz fakat TR alan adlarının kayıt süreci 17 güne kadar zaman alabilir.
  • Bir .TK alan adı kaydı maliyeti 9 YTL’den daha düşük başlıyor. Ticari bir .TR alan adı kaydı maliyeti yıllık 25 YTL.
  • Bir .TK alan adı kaydı için şirket belgelerine gerek yoktur! Çoğu .TR alan adı şirket belgelerinin kaydını gerektirir.
  • Bir .TK alan adı herkese açıktır, .TR alan adlarının çoğu sektöre özeldir.
  • Bir .TK alan adı için transfer kısıtları yoktur, .TR alan adları satılamaz, kiralanamaz ya da transfer edilemez.
  • Bir .TK alan adıyla, sitenin adını seçerken özgürsünüzdür, Çoğu ticari .TR alan adı için yalnızca bir şirket adı ya da marka içerdiği takdirde izin alınabilir.
  • Bir .TK kaydı için vergi bilgisi gerekmez. Bir .TR alan adı kaydı için vergi idaresi bilgilerinizi doldurmanız gerekir.

Şimdi biraz da TK uzantısının nereden geldiğine değinelim. TK ismi, güney pasifikte  Tokelau isimli, 10 km² yüzölçümüne sahip, 1500 kişinin yaşadığı bir adanın adından geliyor. TürK kelimesindeki T ve K ‘dan yola çıkarak bu firma Türkiye pazarına giriş yapıyor. Bu firma radyolara, televizyonlara, gazetelere reklam vererek tanınabilirliğini en üst düzeye taşımayı planlıyor. Dolayısıyla da TK uzantılı kaydedeceğiniz domain gerçekten akılda kalıcı bir nitelik taşıyacak.

İşin en güzel tarafı da nedir biliyor musunuz? Birçok jenerik TK domain şu anda boşta!!

.TK domain kaydı Smyrna Telekom ‘da Şubat 2009‘a kadar 2.5 YTL, Şubat 2009 itibariyle ise 5 YTL olacaktır.  Ödemelerinizi banka havalesi, Paypal veya kredi kartınızla 3D secure güvencesiyle yapabilirsiniz.

Kaydetmek için tek yapmanız gereken şey www.smyrna.com.tr ‘ye girip sipariş vermek.

Saygılar

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

1 Yorum

Yorum eklemek ister misiniz?

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.