Ana sayfa » hede hödö » Gökyüzü neden mavidir?
hede hödö

Gökyüzü neden mavidir?

Gökyüzünun mavi gorunmesinin (dikkat! olmasinin degil gorunmesinin! cunku normalde atmosferimiz daha dogrusu hava renksiz bir gazdir!) tek sebebi kirilma hadisesidir.

Gunes isinlari atmosfere girdiginde atmosferdeki gaz molekullerine ve toz parcaciklarina carparak sacilir. Gun isigi degisik dalga boylu bircok isindan olusur. En kisa dalga boylu mavi isinlar atmosferin ust tabakalarindaki kucuk parcacilar tarafindan hemen sacilirlar. Fakat kirmiz isik (ki en buyuk dalga boylu isiktir!) sacilmak icin daha buyuk parcaciklara carpmak zorundadir.

Gökyüzü acik oldugunda, mavi isik diger isiklara oranla en fazla sacilan isiktir. Bu yuzden de gökyüzü mavi gorunur. Mesela gökyüzü yogun bulutlarla veya dumanla dolu oldugunda, tum isinlar nerede ise ayni oranda sacilir. Bu da gökyüzünun gri renkte gorunmesine sebep olur.

Gun batiminda veya dogumunda ise gunes isinlari atmosfere egik girdikleri icin daha fazla yol katetmek zorunda kalirlar. Bu yuzden daha cok isin ve renk sacilir ve o posterlere konu olan, sahane gun dogumu ve batimini gozlemleyebiliriz. Çok az sacilmis olan kirmizi isik ise gunese ve ufuga kizil veya portakal goruntu verir.

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

Yorum ekle

Yorum eklemek ister misiniz?

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.