Ana sayfa » hede hödö » İstanbul’dan döndüm…
hede hödö

İstanbul’dan döndüm…

Uzun bir süreden sonra tekrar merhaba,

Kuzenim Bilal’in düğünü sebebiyle 31 Temmuz Perşembe gecesi İstanbul ‘a geçmiştim. Bu gece döndüm arkadaşlar. Düğündü, Kayseri ‘ydi derken baya bir süre ne blog sayfamla doğru dürüst ilgilenebildim, ne de aktif olarak rol aldığım oluşumlarla doğru dürüst ilgilenebildim. Özellikle de nsohbet ‘deki editör arkadaşlarımdan çok özür diliyorum.

Bilemiyorum daha önce bahsettim mi sizlere, düzenli görüştüğüm arkadaşlarım bilirler, baya bir süredir internet bağlantımın zayıflığından şikayet ediyordum. Kayseri’den döndükten sonra bağlantım tekrar koptuğunda, daha doğrusu yaklaşık 50mb’lık bir dosyayı acilen indirmem gerekiyordu ve tam dosya %98’de tıkanıp kaldıktan sonra önce Türk Telekom müşteri hizmetlerini arayıp ağzıma geleni saymıştım, daha sonra da bana verdikleri numarayı arayıp ağzıma geleni saymıştım, 30dk içerisinde eve gelip sorunu tespit etmişlerdi. Meğer bağlantı %100 verim ile apartmana kadar ulaşıyor, fakat yukarı çıkana kadar %90 veri kaybı yaşanıyormuş. Dolayısıyla da bağlantım da sürekli bu yüzden kopup duruyormuş. Elektrikçi getirip değiştirecektim, adam herşeyin sorunsuz olduğunu söylediği için hatları yeniletmekten vazgeçtim. (Durduk yere sağlam hattı değiştirip 150-200lira vermeye gerek yok değil mi, mazallah düzelmez; çıldırırım sonra.) Bu problemim için şu bağlantı kalitesini ölçebilen cihaza sahip bir elektrikçi/adsl teknik servis ile görüşeceğim sanırım. Son çare olarak da evin ve apartmanın tüm hatlarını yenileteceğim.

Daha önce sizlere tekrardan okula başlamaya karar verdim demiştim. Planlarım suya düştü. Meslek Liseleri ‘ne tanınan ayrıcalığı gözardı etmişim, puanlama hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığım için de puanım yeterli zannediyordum. Meğerse 2 yıllık önlisans programlarına girişlerde isterseniz ÖSS birincisi olun, öncelik hakkı meslek liselerindeymiş. Mesela siz 300 tam ham puan aldınız, x üniversitesi y bölümünü seçmek istediniz ve benim gibi anadolu lisesi mezunusunuz (veya düz lise); öncelik hakkı meslek lisesi çıkışlı kişiye ait. İsterse okul sonuncusu olsun. Kontenjan dolmazsa tercih eden kişiler arasında en yüksek y-öss puanına sahip kişileri yerleştiriyorlar, kontenjan dolana kadar. Tabii ki de boş kontenjan olması cidden ufacık bir ihtimal. (İstediğim bölümde boş kontenjan göremedim, birkaç özel üniversite haricinde)

Tercihlerimin başına İzmir Üniversitesi ‘nden üç tane bölüm ekledim. Bilgisayar Mühendisliği (ing) (burslu) ve Matematik Bilimleri ve Bilgisayar (burslu), Bilgisayar Teknolojileri ve Programcılık (burslu). Belki bu sene mezun verilmemesinden dolayı programcılık bölümüne burslu olarak giriş yapabilirim. Zaten İzmir Üniversitesi de evime yaklaşık 100 metre uzaklıkta :D Derse beş dakika kala çıkarım evden, yakarım sigaramı güzelce; geçerim derse sonra da işte. İyi olur iyi…

Şimdi sizlere bir kötü haberim var.(Daha doğrusu sizler için kötü, benim için iyi.) Demiştim ya yazımın başında, geri döndüm diye… Geri döndüm ama tek değilim, kuzenim Musti, ailemizin en genç çifti Ebru Köklü ve Bilal Köklü ve teyzemlerle beraberiz. Yarın Ebru – Bilal çifti birkaç günlüğüne tatile çıkacaklar, biz de onları otellerine bırakmaya gideceğiz; gitmişken oradan bir pansiyon ayarlayıp bir iki gün daha takılacağız oralarda., ben, Musti ve birkaç akraba.

Durum vaziyet bu şekilde işte.. Kısaca özetleyim istedim birkaç günümü, detaylandırmasını online sürem tavan yaptığı zaman yapacağım. :)

Görüşmek üzere.

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

Yorum ekle

Yorum eklemek ister misiniz?

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.