Ana sayfa » hede hödö » Tekrar merhaba!
hede hödö

Tekrar merhaba!

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba!

Birkaç yıldır blog sayfama fırsat bulup içerik eklemiyordum. (Baktım da şimdi tam 4 yıl olmuş!) Aslında ihtiyacım olan notları burada toparlamaktı hedefim ama içeriği hazırlamanın fazla vakit alması ve biraz da aşırı üşengeçlik sebebiyle ihmal ettim. Sitede bazı değişiklikler yaptım, onlara değineyim istedim:

Yeni alan adı

Artık  hitman.gen.tr  alan adını kullanmıyorum. Blog sayfamı mtahta.com alan adına taşıdım. 10 yıl önce aldığım alan adını değiştirmenin vakti çoktan geldi geçti. Hatta mtahta.com’u daha önce tescil etmiştim ama 1 yıl boyunca üşendiğim için hitman.gen.tr’ı mtahta.com’a taşıyamamıştım, sonra alan adının kaydı düşmüştü, bekleyip tekrar aldım falan.

Yeni arayüz ve içerik

Blog arayüzünü tamamen değiştirdim, daha doğrusu değiştirmek zorunda kaldım. Kullandığım Canvas isimli tema artık woothemes tarafından desteklenmiyor. Tarafıma gönderdikleri temanın son hali de niyeyse çalışmıyor, sürekli 500 hatası verip duruyor. Ben de zaten sıkılmış olduğum arayüzü bahaneyle değiştireyim istedim. Şu anda Meks’in Herald isimli temasını kullanıyorum. Site hemen hemen istediğim kıvama geldi fakat logo ve default görselleri düzenlemem gerekiyor. Varsa el atacak bir gönüllü gerçekten makbule geçer.

İçeriği biraz daha güncel tutmayı planlıyorum. Mevcut konulara da ek olarak veri bilimi ve pazarlama üzerine yazılar eklemeyi düşünüyorum. Ayrıca okuduğum kitaplardan da bolca bahsetmeyi umuyorum.

Barındırma

Sektör profesyoneli olarak uzun zamandır AWS servislerini denemeyi planlıyordum fakat bir türlü fırsat olmamıştı, Github Student Pack desteğiyle birlikte AWS Educate programına dahil oldum. mtahta.com şu anda AWS Lightsail servisinde barınıyor. DNS yapısını da AWS Route 53 üzerinde barındırıyorum. Aynı zamanda CDN olarak da yine Amazon’un Cloudfront servisini kullanıyorum.  Plesk sunucuda nginx reverse proxy olarak çalışıyor. Barış‘ın önerdiği WP-Rocket eklentisiyle birlikte site gerçekten roket gibi oldu. Tabii halen bazı teknik eksiklikleri var, onu da yavaş yavaş halletmeyi planlıyorum. Sitenin teknik altyapısıyla ilgili daha sonra detaylı bir yazı yazmayı planlıyorum.

Umarım bir sonraki yazıyı hazırlamam 4 yılımı almaz. Şimdilik bu kadar, görüşmek üzere.

Mehmet

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

Yorum ekle

Yorum eklemek ister misiniz?

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.