Ana sayfa » hede hödö » Champix ile Sigarayı Bıraktım!
hede hödö

Champix ile Sigarayı Bıraktım!

Champix Sigara Bırakma Yöntemi

Champix, Sigara Bırakma ilacıSigarayı Bırakıyorum başlıklı yazıma istinaden bu yazıyı yazıyorum. Artık beklenen haberi vereyim istedim. Arkadaşlar 21 Ocak 2013 tarihinden beri sigara içmiyorum.  Sigarayı Champix kullanmaya başladıktan sonraki 24. günde bıraktım.  An itibariyle sigarasız geçirdiğim 6. gündeyim. Merak edebileceğinizi düşündüğüm birkaç noktaya değineceğim, ama öncesinde kısa özet geçeyim isterseniz.

Kısa özet

Gün 5-16 başlıklı yazımda ortalama 5-6 sigara içtiğime değinmiştim. 16-24. günler arası sigara sayımda çok artış oldu. Ortalama 15 sigara içtim. Hiç kendimi zorlamadım. Geçtiğimiz Pazar günü, yani sigarayı bırakmadan önceki gün, 20 civarı sigara içtim sanırım. Daha önce de 21’inde sigarayı bırakacağımı söylemiştim. Daha doğrusu 20 Ocak 2013’de bırakıyorum yazmışım fakat 20 Ocak Pazartesi gününe denk gelmiyormuş, sanırım yanlış hesaplamışım.

İlk gün benim için  GERÇEKTEN ÇOK ZOR OLDU.  Ivır zıvır birşeyler almak için her zaman gittiğim büfeye uğradım. Daha sonra birkaç dakika acaba hangi sakızı alsam diye düşündüm. Büfe sahibine de sigarayı bırakıyorum da o yüzden sakız beğenmeye çalışıyorum dedim. O da ben de sigarayı bıraktım, sakızdan ziyade karanfil çiğniyordum idare ediyodu beni tavsiye ederim dedi. Karanfil aldım, bir de First Sensations Ahududu Karpuz. Karanfil işe yarıyor bu arada. İğrenç bir tadı var ama en azından idare ediyor. Tavsiye ederim.

Takip eden günlerde sigara isteği azalmaya başladı. 15 gün içerisinde tekrar canımın sigara isteyeceğini zannetmiyorum. Şimdilik gün içerisinde 1-2 kere canım istiyor, o da çok aşırı değil. Karanfil atıyorum ağzıma, sıkılınca sakız çiğniyorum, bir şekilde idare ediyoruz :)

Sigarayı bıraktım fakat insan sürekli olarak sigaranın yerine koyabileceği bir şeyleri arıyor. Yemek yiyorsun olmuyor, abur cubur yiyorsun olmuyor, çay kahve içiyorsun olmuyor, sürekli yerine bir şeyler koymak istiyorsun ama hiçbir şey sigaranın yerini tutmuyor. Sanırım bu da yakın zamanda geçecek bir istek.

Bu arada iştahım açıldı, kilo almaya başladım. Spora başlamak şart olacak sanırım. Yan etkiler de daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi devam ediyor, herhangi bir değişiklik yok.

Son olarak aşağıdaki marşı paylaşıyorum. :D

Bu konuyla ilgili gün gün yazdığım tüm yazılara Sigarayı Bırakıyorum başlıklı yazımdan ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.