Ana sayfa » hede hödö » Champix ile Sigara Bırakmak: Gün 5-16
hede hödö

Champix ile Sigara Bırakmak: Gün 5-16

Sigarayı Bırakıyorum başlıklı yazıma istinaden bu yazıyı yazıyorum. Bugün ilaç kullanmaya başlamamın 16. günü. Maalesef geçtiğimiz 11 gün boyunca yazı yazmaya fırsatım olmadı. Bu 11 gün süresince aşırı değişiklik olmaması sebebiyle de pek yazasım gelmedi daha doğrusu. Karalayacak birkaç konu olduğu için bu yazıyı yazmaya karar verdim.

 Öncelikle içtiğim sigara sayısını 5‘e düşürdüğümü belirteyim! :)   Sabah kahvaltıdan sonra, öğlen yemekten sonra, 5’de içtiğim türk kahvesi ile birlikte, akşam yemekten sonra ve yatmadan önce sigara içiyorum. Yemekten sonra yazdığıma bakmayın, alışması kolay olsun diye sigarayı yemekten hemen sonra yakmıyorum. Mümkün olabildiğince bekliyorum, ardından içiyorum. Alışkanlıklarımı değiştirerek daha kolay bırakabileceğimi düşünüyorum.

Kısa Özet

[unordered_list style=”arrow”]
  • 9. günden itibaren içtiğim sigara sayısında azalma olduğunu farkettim. 20-25 civarında sigara içiyordum, 19-20’ye düştü.
  • 11. gün oturup düşündüğümde, içtiğim sigaraların büyük çoğunluğunun aslında canımın istemesinden ziyade, alışkanlık olduğu için içtiğimi farkettim. Bu şekilde düşünmeme Serkan Çetintopçu‘nun katkısı da büyük oldu tabii ki de. Malum, bizden çok önce sigarayı bıraktığı için, tecrübelerini paylaşıyor.
  • 12. ve 13. günler arasında 10 sigara içtim. Her canım istediğinde içtim ama.
  • 14. ve 16. gün arası ise, yani son 2 gündür, 5-6 sigara içiyorum. Gerçekten kendimi zorlamaya çalışıyorum. Aklımdan çıkıyor mu? Tabii ki de aklımdan çıkmıyor sigara. Ama bu belirgin sigara kullanımındaki azalma ve eskisi gibi sigaradan keyif almama durumu beni olumlu etkiliyor, ben de direnmeye çalışıyorum.
[/su_list]

Farkettiğim Champix Yan Etkileri

Yan etkilerde biraz değişiklik oldu. Kısaca özetleyeyim.

Uyku ve yorgunluk hali yaptığına değinmiştim daha önce. Özellikle günde 2mg içmeye başladığımdan beri bu etki bir türlü gitmek bilmedi. Ne kadar yatarsam yatayım uykumu alamıyorum, sürekli işe geç kalıyorum. Sabah öyle bir uyanıyorum ki, sanki 1 saat önce yatmışım gibi. Hiç uykumu alamamışım gibi. Harika bir şirkette çalıştığım için şanslıyım.

Mide rahatsızlığı, şişkinlik ve yanma olduğuna da değinmiştim. Çoğu gece 1-2 kere bu rahatsızlıktan uyanıyorum. (İlacın bu kadar uyku yapmasına rağmen.) Başucumda Rennie duruyor, sağolsun sayesinde tekrar uyuyabiliyorum.

Full HD kalitede rüyalar gördüğüme de değinmiştim. İstisnasız her gün rüya görüyorum. Bir gün amazonlardayım, bir gün Almanya’da doğal yaşam parklarında, bir gün Paris’de, bir gün bilmemnerde. Rüyamda rüya gördüğüm oluyor son günlerde.  Ama son 2 gündür bu rüyalar kabus şeklinde maalesef. Sigarayı 5’e düşürdük ondan mıdır nedir çözemedim.

  • Gördüğüm en ilginç rüya: Rüyamda rüya görüyorum, aynaya bi bakıyorum, bizim Saçlı Yunus gibi saçlarım var. Saçlı Yunus dediğim arkadaşın da maşallah saçları beline geliyor. Dumura uğruyorum tabii, “[abbr title=”Hassiktir”]*[/abbr] ya, böyle rüya mı olur” diyip rüyamda uyanıyorum. O kadar saçma geliyor ki, ilk rüyadan da uyanıyorum. :)

Aşırı gerginlik, sürekli sinirli olma gibi bir yan etkisi de mevcut, iş arkadaşlarımın anlattığı kadarıyla.

Kendi kendime sigarayı Şubat olmadan bırakacağımı söylüyordum fakat sanırım daha erkene çekeceğim.  20 ocak 2013‘de sigarayı temelli bırakmayı düşünüyorum.  

Önemli Not

Champix isimli ilacın varlığından haberdar olup da sigara içenin aklından gerçekten şüphe ederim. Eğer sigara kullanıyorsanız mümkün olan en kısa sürede 171’i arayarak bilgi edinin. Ben bırakıyorsam herkes bırakabilir.

[hr]

Bu konuyla ilgili gün gün yazdığım tüm yazılara Sigarayı Bırakıyorum başlıklı yazımdan ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

7 Yorum

Yorum eklemek ister misiniz?

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.