Ana sayfa » hede hödö » Sigarayı Bırakıyorum
hede hödö

Sigarayı Bırakıyorum

Champix, Sigara Bırakmak

Sigarayı bırakmaya karar verdim. Bu bırakma girişimi sigaraya yapılan her zamdan sonra şirket olarak sarfettiğimiz “Ulan 10 liraya sigara mı olur, içmiyorum!!” şeklinde değil bu sefer. Gayet ciddiyim!

Tahmini olarak 2002’den beri, yani  10 yıldır  sigara kullanıyorum. Tahminimce günde ortalama 30 sigara içiyorum. Maalesef çoğunlukla ilk 2-3 sigaramı kahvaltı yapmadan içmek durumunda kalıyorum. Kahvaltı yapıp evden öyle çıkmak gibi bir huyum yok. Genelde şirkette kahvaltımı yaparım, şirkete gelene kadar da duruma göre birkaç sigara içmiş oluyorum.  İlk sigaramı uyandıktan yaklaşık 10-15 dakika içerisinde içiyorum. Yani [abbr title=”Sağlık Bakanlığı Sigarayı Bıraktırma Hattı”]Alo 171[/abbr] hattından görüştüğüm Gökhan Bey’e göre sigara bağımlılığım oldukça yüksek düzeyde ve doktor yardımı ile sigarayı bırakmam şiddetle tavsiye ediliyor. 

Şirketten ilk sigarayı bırakan kişi Serkan Çetintopçu oldu.  Champix  isimli ilaçla bıraktı sigarayı, 22 gündür içmiyor. Ben de bu ilaçla sigarayı bırakmaya karar verdim. 28/12/2012 tarihi ile girişimimi yapmış bulunuyorum. Eczaneden ilacı aldım (180TL karşılığında) ve kullanmaya başladım. Günlük olarak izlenimlerimi blog sayfamda paylaşmayı planlıyorum. Umarım benim bu girişimim diğer sigara bağımlılarına da örnek olur.

Alo 171’i aradım, hastaneye yönlendirdi fakat hastaneden randevu almadım. Direkt olarak gidip eczaneden ilacı alıp kullanmaya başladım. Herhangi bir rahatsızlığı olan kişilerin mutlaka doktor kontrolünde bu ilacı alması gerekiyor. Benim gibi gidip direkt olarak ilacı kesinlikle almayın, öncesinde muayene olmanın faydası var. Champix‘in oldukça fazla yan etkileri bulunuyor çünkü.

Araştırdığım kadarıyla kısaca Champix’e değineyim.

Champix ile sigarayı bırakmak

Champix ile sigarayı bırakmak anlatılana göre oldukça basit gözüküyor. Champix, Sigara Bırakma ilacıBir kutu Champix’i 4 hafta kullanıyorsunuz. İlacı kullanmaya başladıktan sonraki 7-14 gün arasında kendinize bir gün seçmeniz gerekiyor ve o gün sigarayı bırakıyorsunuz. Ben kendime 14. günü seçtim. Bu seçilen günün çok önemli olduğunu düşünmüyorum, eğer ihtiyaç duyarsam bu süreyi 5 haftaya kadar uzatabilirim, ama kesinlikle sürenin 35 günü geçmesini düşünmüyorum.

Şimdi bir sigara yakın, telefonunuzun alarmını 15-30 dakika sonrasına kurun. Alarm çaldıktan sonra sigara isteğinizi ölçün. İşte Champix ile sigarayı bırakan arkadaşlarımın anlattığına göre bu his oluyormuş. Yani içseniz sigarayı içersiniz sorun değil ama, içmeseniz de olur gibi bir his. Sigarayı bırakmak istediğiniz için zaten içmiyorsunuz da.

Bu arada konu ile ilgisi olan kişiler ekşi sözlük, uludağ sözlük gibi sözlük sitelerinde yazılanları okuyabilirler fakat en önemlisi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta‘nın yazısını okumalılar.

Champix kutusu ise aşağıdaki gibi. Açtığınızda 2 farklı kutu çıkıyor, ilk kutu 1. ve 2. hafta kullanımları için, ortadaki 2. kutu da 3. ve 4. hafta kullanımları için.

Champix Sigara Bırakma Yöntemi

Bu sigarayı bırakma yöntemi ile sigarayı bırakan varsa, veya konu hakkında bilginiz, fikriniz, öneriniz varsa lütfen yorum olarak paylaşın düşüncelerinizi, hem benim için, hem de sigarayı bırakmayı düşünen diğer kişiler için faydalı bir kaynak oluşturalım. Yazının sağ tarafında ve altta gördüğünüz sosyal medya butonları ile bu yazıyı paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Zahmet edip okuduğunuz için teşekkürler.

[hr]

Sigara Bırakma Günlüğüm:

Konu ile ilgili yazdığım yazılara aşağıdaki bağlantılardan gün gün ulaşabilirsiniz.

28 Aralık 2012 > Champix ile Sigara Bırakmak: Gün 1
29 Aralık 2012 > Champix ile Sigara Bırakmak: Gün 2
02 Ocak 2013 > Champix ile Sigara Bırakmak: Gün 3-4-5
13 Ocak 2013 > Champix ile Sigara Bırakmak: Gün 6-16
26 Ocak 2013 > SİGARAYI BIRAKTIM!

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.