Ana sayfa » hede hödö » Champix ile Sigara Bırakmak: Gün 3-4-5
hede hödö

Champix ile Sigara Bırakmak: Gün 3-4-5

Champix, Sigara Bırakma ilacıSigarayı Bırakıyorum başlıklı yazıma istinaden bu yazıyı yazıyorum. Bugün  Champix  kullanmaya başlamamın 5. günü. Maalesef geçtiğimiz 3 gün için ayrı yazılar hazırlama fırsatım olmadı.

Champix kullanmaya başladığınızda, ilk 3 gün boyunca günde 1 kere 0.5mg tablet olarak ilacı alıyorsunuz. 4. ve 7. günler arası ise dozu iki katına yükseltiyorsunuz, 0.5mg tabletten günde 2 kere ilacı almanız gerekiyor. 8. ve devam eden günlerde ise sabah ve akşam 1mg olarak ilacı kullanmaya devam ediyorsunuz. Daha önce yazdığım yazılarda aşağıdaki yan etkileri hissettiğimi fakat emin olmadığımı yazmıştım.

[unordered_list style=”arrow”]
  • Uyku, yorgunluk hali.
  • Mide rahatsızlığı, şişkinlik ve yanma.
  • Full HD kalitede rüyalar
[/su_list]

Bu yan etkiler geçtiğimiz 3 gün boyunca devam etti. Özellikle dozu iki katına çıkarttığım 2 gündür mide rahatsızlığı ve uyku/yorgunluk hali aşırı derecede arttı. Mide rahatsızlığının olduğunu fakat ilaç kullanmayı gerektirecek kadar fazla olmadığını söylemiştim. Toplamda 1mg olarak iki tablet halinde ilacı alıyorum, bu haliyle beni uykumdan uyandırıp Rennie içirecek kadar midemi rahatsız ediyor. Uyku yorgunluk haline değinecek olursak, ilacı içtikten birkaç saat sonra gerçekten kendimi çok yorgun hissetmeye başlıyorum, sanki 2-3 saatlik uykuyla duruyormuşum gibi bir yorgunluk üstelik. Dozu 2mg’a çıkarttığımız zaman neler olacak merak ediyorum. Umarım bünyem alışır, özellikle şu uyku ve yorgunluk hali günümün zorlaşmasına sebep oluyor.

Günlük içtiğim sigara sayısında farkedilir bir azalma yok. Ortalama 20-25 sigara arasında içmeye devam ediyorum. Tahminimce günlük dozu 2mg‘a yükselteceğim 8. ve sonraki günlerde belirgin bir azalma olacak. Zaten ilaç kutusunda da sigarayı 8 ile 14. gün arasında bir gün seçip bırakmamızı tavsiye ediyor.

Şimdilik gelişmeler bu kadar.

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

6 Yorum

Yorum eklemek ister misiniz?

  • benim sorum arkdaşlar 12.günüm hapı alalım ve çok şükür sigarayı bırakdım aklıma bile gelmiyo ama bu gün doktora gittim ve doktor gayet her şey yolunda dedim devam paket kullancakmıyım dedim benim isteksizliyim ve sigarayı hiç aramamam dan dolayı ikinci devam paketi yerine gene aynı başlangıç paketini terseden yut ve enson ilk gün tek doz al bırak dedi sizce nasıl bu durum . iyki gittim doktoruma beni tanışdırdı bu mucizevi ilaç champix le .

  • Bugün champixin 5 günündeyim. ilk 2 gün midemde çok rahatsız etmeyen ama kendimi tuhaf hissettiren bir kazıntı hissi oldu. Bunu bastırmak için de sürekli abur cubur yeme ihtiyacı duydum ki işe yaradı. Onun dışında da ilk 2 gün biraz fazla uyudum ama ilacın etkisi midir bilmiyorum. Bunlar dışında henüz ne rüyalar gördüm ne agresifleştim ne de sigaradan tat almama gibi bir şey yaşadım. Hala aynı şekilde sigara istiyor ve de içiyorum. Umarım 2 hafta sigaradan soğurum

    • Bugün 2. hafta bitti. ne yan etki, ne de sigarayı bırakma gibi bir durumum yok maalesef. Sadece uzun süren toplantılarda ya da yolculuklarda daha sigarasızlığa daha rahat tahammül ediyormuşum gibi geldi o kadar. Ama inince yakıyorum hemen bir tane :).. Yine de pes etmek yok, ilaca devam ….

      • 3. haftanın sonuna geliyorum, ancak bu hafta içinde 2 gün ilaca ara vermek zorunda kaldım. Temizliğe gelen kadın öyle bir yere koymuş ki bulamadım. Neyse sonuç itibariyle 2 gün gecikmeyle de olsa kullanmaya devam ediyorum ama artık ilaca olan inancım azalmaya başladı. Açıkçası ne mide bulantısı, ne HD rüyalar, ne extra uyku ne de sigara içme isteğimde azalma gibi hiçbir etkisini görmedim. :(

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.