Ana sayfa » İnternet » vBSEO ve Zoints SEO nedir? Arasındaki farklar nelerdir?
İnternet SEO

vBSEO ve Zoints SEO nedir? Arasındaki farklar nelerdir?

vBulletin forum sistemi default olarak optimize edilmiş bir sistem değildir. Yani forum adresleri adres.com/forumdisplay.php?f=2 vb. şekildedir. Fakat arama motoru optimizasyonu (SEO) için sayfa adreslerinin html şeklinde olması sitenin indexlenmesi açısından çok büyük önem teşkil eder. Sitenizin daha çabuk indexlenmesi, arama motoru örümceklerinin daha rahat bir şekilde sitenizde dolaşması, sitenizi daha iyi kavraması size daha çok hit, daha çok kullanıcı, daha çok usd$ olarak geri döner. :)

Biliyorsunuz ki vBulletin forum sistemi için iki tane popüler optimizasyon seçeneği var. Bunlardan birisi ücretsiz olarak dağıtılan zoints seo, diğeriyse belirli bir ücret ödemeniz gereken Crawlability Inc. yapımı olan vBSEO. vBSEO’nun ücreti şu anda 149$‘dır. Eğer Installation Service hizmeti almak isterseniz (yani kurulumunu yaptırmak isterseniz) ekstradan 79$ daha, Branding Removal Option hizmetini satın almak isterseniz (yani telif hakkı satırını silmek) ekstradan 117$
daha ödemek durumundasınız…

Biraz daha detaya inelim, ürünleri tanıtalım. :)

İki ürün de sayfa adreslerini .html olarak değiştiriyor. Fakat vBSEO’nun en büyük avantajı, sayfa.com/kategori/konu-basligi.html şeklinde sayfaları düzenlemesi. Zoints seo ise sayfalarınızı sayfa.com/konu-basligi.html şeklinde düzenler. Bazı arkadaşlara pek farklıymış gibi gelmiyordur belki, ama vBSEO’nun çok önemli bir artısı var, kategoriyi de göstermesi. Bu şekilde kategori içerisindeki diğer yazılara da bağlantı vermiş gibi oluyor. Yani hem yazınız indexleniyor, hem de kategorinizin içerisindeki diğer yazılar indexleniyor. Çok çok çoooook daha iyi vBSEO yani. Hatta Zoints bile kendi ürünü olmasa zoints seo yerine vBSEO kullanırdı diye düşünüyorum. :D

vBSEO’nun birçok +sı var ama gerçekten yazmakla bitmez. Muhteşem bir ürün diye düşünüyorum. Zoints benim için tag özelliğinden başka bir şey ifade etmiyordu, zoints tag özelliği çok güzeldi fakat vBulletinin son sürümlerinde de default olarak tag ekleme özelliği geldiği için zoints seo çöp olmaktan başka bir şey ifade etmiyor benim için. :)

Gerçekten ciddi birşeyler düşünüyorsanız vBulletin forum sistemi kullanıyorsunuzdur zaten, malum lisanslı bir ürün, belirli bir ücreti olan bir ürün.. Para verip vbulletin lisansı aldıysanız mutlaka biraz daha harcama yapıp vBSEO satın alın diyorum. Emeklerinizin karşılığını almanızın gerektiğini düşünüyorum çünkü.

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

18 Yorum

Yorum eklemek ister misiniz?

 • Seo’nun konu başlığı ile alakasını anlayamadım ? Arama motorları derecelendirme yaparken konu başlığı, meta tag, ve konu içeriğinin bütünlüğünü inceler, dolayısıyle bu bütünlemede kategori isminin geçmesinin zerre kadar artısı olmayacaktır. Ayrıca kıyaslamayıda gerçekçi örneklerle verseydiniz insanların karar verme aşamasında daha iyi seçim yapmalarına yardımcı olurdunuz, mesela ben google’ye girip herhangi birşey aradığımda çoğu zaman zoints ile ilgili siteler vbseo’dan daha önde çıkıyor, isterseniz sizde bir deneyin ve daha sonra yeni bir makale yazın. Lütfen bilgiyi yanlış paylaşıp insanları yanıltmayalım.

 • Selamlar @Cengiz bey,
  SEO’nun konu başlığı ile alakasını anlayamadım demişsiniz halbuki ben vBSEO ve ZOINTS’in birer vBulletin search engine optimization(vBulletin arama motoru optimizasyonu) olduğunu açıkca belirtmiştim. (En azından belirttiğimi sanıyorum)

  Arama motorları derecelendirme yaparken konu başlığı, meta tag ve konu içeriğinin bütünlüğünün de incelendiği konusuna zaten katılıyorum, aksini belirtmedim yazımda, ki SEO ile alakalı diğer yazılarımı incelerseniz bunların ne kadar çok önemli olduğunu elimden geldiğince vurgulamaya özen gösterdim.

  Kıyaslamayı gerçekçi örneklerle verseydiniz demişsiniz, şu örneği verirsem sanırım sizin için ve diğer okuyucular için biraz daha detay sayılmış olur. Popularitesi yüksek, kullanıcı potansiyeli yüksek, en iyi olarak tabir edilen forumları inceleyelim. Hepsinin vBSEO kullandığını göreceğiz. Forum kelimesinde şu anda google’da ilk sırada olan site forumex.net, vBulletin 3.6.9 ve vBSEO 3.1.0 kullanıyor. İkinci sırada olan site frmtr.com da aynı şekilde vBSEO kullanmakta, diğerleri de. Yani demem o ki, zirvede olan forumların hepsi vBSEO kullanıyor. Bu da sizin istediğiniz gerçekçi örnek olabilir kanımca.

  URL adreslerinde kategori isimlerinin geçmesi kategori dizini altındaki diğer yazıların/adreslerin indexlenmesine etkide bulunur. Bu yüzden de kategori adreslerinin url adreslerinde geçmesi önemlidir. Şimdi bir örnek vererek bu dediğim hadisenin gerçekçiliğine bakalım.

  Örneğin all in one seo pack isimli wordpress eklentisini konu olarak açtığımızı farzedelim.
  Zoints SEO ile optimize ettiğimiz forum adresimizde bu;
  adres.com/all-in-one-seo-pack.html şeklinde, vBSEO ile optimize ettiğimiz forum adresimizde de muhtemelen:
  adres.com/wordpress/all-in-one-seo-pack.html veya adres.com/wordpress-eklentileri/all-in-one-seo-pack.html şeklinde gözükecektir. WordPress eklentileri veya wordpress olarak belirttiğim yer kategori ismi dediğim kısımdır. Artık forum sahibi hangi kategori altında uygun görürse onu isim olarak verir. Ama verdiğim örneğe bakacak olursak son verdiğim iki adres şüphesiz ilk adresten daha çok faydalı olur ve arama sonuçlarında daha çok üst sıralarda yer alır.

  Ayrıca sizin google üzerinden yapmış olduğunuz aramalarda zoints’in daha çok ön planda olması sizin aramış olduğunuz keyword veya arama sonucunda girmiş olduğunuz sitenin ne kadar köklü olduğuyla oldukça ilgilidir. İlk olarak verdiğim forum adresleri örneklerini biraz daha detaylı incelerseniz, en iyi statüsündeki bütün forumların vBSEO kullandığını görürsünüz. Zoints bile zoints seo kendi ürünü olmasaydı vBSEO kullanırdı diye düşünüyorum, daha ne diyeyim cengiz bey..

  iyi çalışmalar dilerim

 • VBSEO, vBulletin forum sistemi için Crawlability Inc. tarafından yapılmış lisanslı bir ürün. Yani kullanabilmeniz için ücretini ödemek zorundasınız.

  Fakat vbseo nulled (yani cracklenmiş) bir şekilde de çeşitli platformlarda yayınlanıyor, her lisanslı ürün gibi. Ama yine de bunları kullanmanızı tavsiye etmiyorum, sonuçta emek sarfedilen bir ürün, emeğinin karşılığı da mutlaka verilmeli diye düşünüyorum.

  iyi çalışmalar..

 • Merhaba,
  bende türkçe vbseo platformunu oluşturuyorum. ismi vbseo.biz olarak belirlendi.

  Makalelerden birini sitenizde paylaşmak istiyorum;

  vbseo.biz olarak bugün, vbseo ‘yu nasıl vBulletin forumlarınıza kurabileceğinize değinmek istedik. Makalemizde vbseo lisansı satın alarak, lisanslı bir kullanıcı olduğunuzu varsayıyoruz.

  1. Öncelikle vbseo ‘yu lisansladıktan sonra vbseo.com dan indirdiğiniz ve dosyaların içinde bulunduğu .zip dosyasını açıyorsunuz.
  2. İçerisinde bulunan upload klasöründe ki dosyaları, forumunuzun ana dizinine atıyorsunuz. (Forum siteadi.com/forum ise, dosyalarda buraya.)
  3. Ardından, includes klasöründe bulunan, “config_vbseo.php” dosyasına chMOD 666 veriyoruz.
  4. İçerisinde ki”.htaccess” dosyasını forumun kurulu olduğu dizine atıyorsunuz. (Dikkat: Daha önceden bir .htaccess dosyası tanımladıysanız, üzerine yazma yapmayın. vbseo htaccess indekileri mevcut dosyanıza ekleyin. Eğer .htaccesss dosyasını hiç oluşturmadıysanız, bu uyarıyı yoksayın.)
  5. Siteniz.com/vbseocp.php adresine giriyor ve vbseo’yu satınalırken aldığınız lisans anahtarını giriyorsunuz.
  6. Product klasörü içerisinde ki, crawlability_vbseo.xml dosyasını vBulletin admincp ‘den Ürün yöneticisine girerek yüklüyorsunuz.

  vbseo Kurulumu başarıyla tamamlanmıştır.
  Saygılarımızla, vbseo.biz

 • Hi there! I’m Crystal. I am almost 19. :)
  I guess http://www.mtahta.com – good name for this site! ;)
  It is so interestingly here, especially in this category.
  I was surfed about 3 hours before found this forum. I think i’ll be here for a long time! :-*

 • Hocam demişsiniz ki :vBulletin forum sistemi default olarak optimize edilmiş bir sistem değildir.

  Bunu tam olarak anlamadım. Açıklar mısınız

 • Fakat vbseo nulled (yani cracklenmiş) bir şekilde de çeşitli platformlarda yayınlanıyor, her lisanslı ürün gibi. Ama yine de bunları kullanmanızı tavsiye etmiyorum, sonuçta emek sarfedilen bir ürün, emeğinin karşılığı da mutlaka verilmeli diye düşünüyorum. Galiba

 • zointsi çok düşğk göstermişsin kardeşim zointsde bir çok tez avantaşı var vbseo kadar olmasa var fazla küçük göstermişşiniz

 • Zoints i 2006 dan beri kullanırım vbseo gibi çok çetrefilli 3800 tane ayar gerektiren özelliği olmasada on numara seosu vardır vbseo gibi kategoriyi ve kategori içindeki konuyu aynı linkte birleştirip 38 KM okurken yorulacağınız browserınızın adres çubuğunu taşıracak link yaratmamaktadır hedef odaklıdır zoints. Vbseo biraz daha godoş takılır ve paralı züppelerin 4 kapılı bmw sürmek yerine 2 kapılı bmw sürmesi gibidir. zoints iyidir beleştir googleye yerleştir paranızdan olmayın.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.