Ana sayfa » WordPress » WordPress Blogda Spam Engellemek
WordPress

WordPress Blogda Spam Engellemek

Şehir blogları‘nı açtıktan sonra, mu’da da yeni olmuş olmanın verdiği zorlukla spamlerle boğuşmaya başladık. Yorum için üyelik istedik, üye oldular spam yaptılar, onun için captcha1 koyduk, bu seferde trackback ile yoklamaya başladılar.

Spam karma2, akismet3 vs. kurcalarken şu arkadaşın spam ile mücadelede ilginç bir yol bulduğunu gördüm.

Mantık basit, spamlar otomatik olarak yapıldığından mütevellit sen diyor wp-comment-post.php ve wp-trackback.php dosyalarının adını değiştirirsen spamcılar amacına ulaşamazlar.

Mesela, root dizinindeki bu iki dosyamıza wp-comment-sensin.php, wp-trackback-te-sana-girsin.php isimlerini verdikten sonra wp-includes/template-loader.php dosyasının içindeki wp-trackback.php geçen iki yeri yukarıdaki gibi düzenlerseniz, sizde ilginç bir yolla spamle mücadele etmiş olursunuz.

kaynak : WordPress Türkiye Blog Arşivi Spam ile mücadelede ilginç yol

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

1 Yorum

Yorum eklemek ister misiniz?

  • Evet etkileyici ve basit bir yöntem bulmuş arkadaş. Türkçeleştirip bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ayrıca DMOZ editörüymüşsünüz. Acaba sitemin DMOZ’a eklenmesi için ne gibi düzenlemeler yapmalıyım. Bu konuda tavsiyede bulunursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.