Ana sayfa » SEO » 27 Eylül 2008 Google Pagerank Güncellemesi
SEO

27 Eylül 2008 Google Pagerank Güncellemesi

Bugün Google, Pagerank(PR) güncellemesi yaptı. Daha önce beklenmedik bir şekilde 23 Ağustos 2008 Google Pagerank Güncellemesi yapılmıştı, ara bir güncellemeydi; ondan önceki güncellemeyi ise 26 Temmuz Google Pagerank Güncellemesi başlığında duyurmuştum.

Ağustos ayında yapılan güncelleme ara bir güncellemeydi ve sadece bloglar üzerinde bir güncelleme olduğunu gözlemlemiştik. Bu gözlemi yapmamızda da DP, zone gibi forumlarda açılan konulara gelen yorumlar oldukça etkili oldu tabii ki de :=)

Şimdilik gözlemlediğim kadarıyla Temmuz 2008 Pagerank Güncellemesi‘nde olduğu gibi herkesin sitesinde aşırı abartı bir düşüş gözlemlenmemiş. Aksine çoğu site beklenmedik bir şekilde yükselme yaşamış veya olduğu yerde kalmış.

Blog sayfam temmuz güncellemesinde PR 2’den PR 1’e düşmüştü. Bu güncellemeyle birlikte PR 3‘e yükselmiş. Aynı şekilde nsohbet‘in mirc üzerine yaptığımız bölümü PR 0’dan PR 3‘e, haber üzerine yaptığımız bölümü PR 0’dan PR 4‘e, ve sohbet üzerine yaptığımız bölümüyse de değişime uğramayarak PR 3 olmuş. Ayrıca bir yeni sitemiz daha vardı, şimdi ismini verip rencide etmek istemiyorum :P  O da PR 0’dan PR 4‘e yükselmiş. Yani bu güncelleme ben ve ekibimiz için oldukça bereketli, harika, leziz, enfes, şukela geçti efendim. Bu harika cumartesi gününe yakışır bir güncelleme oldu. Bunu Google’ın bana verdiği bir doğum günü hediyesi olarak kabul ediyorum :P Bu arada 29 Eylül benim doğum günüm, dipnot olarak geçeyim. Hediye yollayamıyorsanız Paypal yoluyla para yollayarak kendime hediye almamı sağlayabilirsiniz :P

Herneyse, buradan Google çalışanlarına sevgilerimi sunuyorum, aynı duyarlılığı sohbet veya chat kelimesinde bizi sıralamaya sokmayan sistemleri için söyleyemeyeceğim ama.. Tamam tamam, uzatmayım :P

Gelelim tekrar konumuza. Bu güncellemeyle birlikte ufak tefek şeyler keşfettim diyebilirim. Daha doğrusu keşfettiğim şeyleri çok daha önceden düşünmüştüm fakat doğruluğundan emin olmamı sağlayabilecek tecrübeler elde edememiştim. Bu edindiğim yeni bilgileri de en kısa sürede sizlerle güzel bir makaleyle birlikte paylaşacağım.

Bende ve bünyesinde bulunduğum sitelerde olan biten bu şekilde. Sizin siteleriniz, bloglarınız ne alemde? Bu yapılan güncellemeden memnun musunuz? Yorumlarınızı paylaşırsanız çok memnun olurum.

Saygılar efendim,
Mehmet.

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

3 Yorum

Yorum eklemek ister misiniz?

  • Google artık eskisi kadar cömert değil PR konusunda. Sitelerimizin PR aldığına bile şükreder konuma geldik.
    Tabii ki de bunun bu şekilde olmasında birçok kişinin hatası mevcut. Eğer biraz daha emeğe saygılı, titiz bir yapıya sahip olsaydı web teknolojileriyle uğraşan kişiler, şüphesiz Google bu kadar sert önlemler almak zorunda kalmazdı. Eminim PR konusunda da böyle cimrilik yapmazdı. ;)

  • bundan sonraki güncelleme ekim sonlarında olursa artık güncellemelerin aylık oalrak yapıldığı kanısına varıcam.diğer sitelerim sayesinde pr0 dan 2 oldu ama bi ara yine o sitelerim yüzünden sandboxa uğradık neyseki kısa sürdü şimdi yola devam

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.