Ana sayfa » SEO » DMOZ’da 4 kat hızlı listelenin!
SEO

DMOZ’da 4 kat hızlı listelenin!

DMOZ, yani ODP (Açık Dizin Projesi); birçok webmaster statüsündeki kişinin, daha doğrusu web sitesi sahibi olan her kişinin listelenmek istediği bir oluşum. Bunun başlıca sebeplerinden birisi insan yapımı şüphesiz en büyük ve en kaliteli dizin niteliği taşıması. Bir diğer sebep ise arama motorlarının DMOZ verilerine oldukça fazla önem vermesi. DMOZ’da hızlı listelenmenin aslında çok kolay bir yolu var. Hem de 4 kat daha hızlı sonuç alabilmenize imkan sağlıyor. Bu ne mi? Aslında çok basit.

Yapmanız gereken tek şey sitenizi doğru kategoriye önerdiğinizden emin olmak. Evet, sadece bu kadar. DMOZ editorlerinden itubert‘in yaptığı bir araştırmayla şu sonuçlara varılmış:

 • Doğru kategoriye, yani sitenin gerçekten listelenmesi gereken en uygun kategoriye gönderilen siteler, diğer kategorilere nazaran dört kat daha çabuk listeleniyor.
 • Site önerilerinin sadece %31’i doğru kategoriye gönderiliyor.

Yanlış kategoriye gönderilen sitelerin incelenip doğru kategoriye yönlendirilmesi editörler için zaman kaybına yol açarak diğer sitelerin incelenme sürecini geciktiriyor. Ayrıca ilgili kategoriye yönlendirilen sitenin de incelenmesi ayrı bir zaman alacağı için listelenme süreci uzuyor.

Doğru kategoriyi seçmenin en etkili yoluysa dizini iyice incelemek ve sitenin dahil olabileceği en derin kategoriye öneride bulunmaktan geçiyor. DMOZ üzerinde kategoriler genelden özele doğru gidiyor, site önerisinde bulunurken sitenizin uygun olabileceği en özel kategoriyi seçmelisiniz. Önermeyi planladığınız kategori içerisindeki siteleri de inceleyip, sizinle benzer nitelikleri taşıdığından emin olduğunuzda, doğru kategoriye başvuru yapmış olduğunuzdan da emin olabilirsiniz.

Doğru kategoriye başvuru yaptığınıza inanıyorsunuz, başvurunun değerlendirme sürecinin de yeterli olduğunu düşünüyorsunuz, sitenizin de dizinde bulunmayı hak ettiğini düşünüyorsunuz ama halen dizinde listelenemediniz mi?

DMOZ, 80.000’den fazla gönüllü editörün çalışmasıyla idare ediliyor. Bir kere daha “Açık Dizin Projesi’ne Site Göndermek” başlıklı bilgilendirmeyi okuyun, tüm nitelikleri taşıdığınıza emin olun ve editörün takdir yetkisinin olduğunu anlayışla karşılayın.

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

28 Yorum

Yorum eklemek ister misiniz?

 • DMOZ’da yer almak gerçekten web siteleri için büyük bir avantaj. Bazı editörler suistimal ediyorlar bunu ama, bu da bir gerçek…

 • Merhaba,

  Spam/Suistimal edildiğini düşünen kategoriye girin, sağ üst köşede adres önerdiğiniz yerin yanında spam/suistimal rapor et linki var. Buradan gerekli kişilere gerekli bilgileri gönderebilirsiniz. DMOZ kimsenin babasının çiftliği değil, bu yüzden de eğer iddanızda haklıysanız yöneticiler gerekeni mutlaka yaparlar.

  iyi çalışmalar

 • HITMAN, Peki Biz bunları Şikayet ettik.. Diyelim ne olucak? Adam Diyorki.. ”sohbet” katagorisinde.. Görevli olan.. Senin siteni Dmoz’a eklerim.. 1 Ay ücretsiz Reklamlarımı Yayınlarsan Ama diyor? Görevini ihlal eden Bu arkadaşı Şikayet etsek ne olcak Senin dedigin gibi Dmoz’ kimsenin babasının çiftligi değil.. Şikayet etsekde.. o ADAM orada halen Görev yapar…….. diyecek sözde yok Lanet olsunki Bizim insanlarımız hep insanlarını Eziyor.!! kolay gelsin.

 • Merhaba Mehmet,

  Her şikayet formu dikkatle inceleniyor. Fakat söz ile olacak şeyler değil bunlar. Sizin doğru mu veya yanlış mı konuştuğunuzu neye göre bilebiliriz ki? Şikayet formunu doldurup yollamak da yetmiyor. Şikayet formunda kişilerin dikkate alabileceği somut bilgileri de ulaştırmalısınız.

  Eğer elinizde herhangi bir bilgi mevcutsa, somut olarak herhangi bir deliliniz varsa lütfen bunları bana iletişim bölümünü kullanarak ulaştırın.

  Teşekkürler.

 • HITMAN, ya öyle bir bilgi, elimde yok. ama resim, çekcektim. o gün ne yazikki laptopumun Sarjı bitmişti.. Ama böyle bir düzenegi.. Sana en yakın zamanda aktaracagımdan emin olabilirsin.. tşk ederim.

 • doğru kategoriye göndermek ve sitenizin belli bir index değerinin olması bence de en önemli özelliklerdir.
  bu konuya bir dmoz editörü olarak değinmenizde güzel olmuş…

 • Daha önce sitemi eklemek istemiştim. Fakat ingilizce olduğundan yapamamıştım. Şimdi inceledim Türkçe dil desteği var. Yeniden sitelerimi eklicem…

 • Biliyormuydunuz,
  Akınsoft’un ileri gelişmiş ürünü CafePlus programı tarafından DMOZ ve daha bir sürü suçsuz sitenin engellendiğini. Ve bu engellemelerin haklı sebepleri olduğunu söylediklerini…

  Biliyormuydunuz?

 • Merhaba Misafir,
  Bu konu hakkında bilgim yoktu. Neden DMOZ gibi dünyanın en büyük insan yapımı web dizini yasaklansın ki? Saçmalık.

  Bunun hiçbir şekilde mantıklı bir açıklaması olamaz diye düşünüyorum.

 • Dmoz kaliteli bir dizin sistemi ama giderek kalitesizleştiğini hepimiz görüyoruz. Yinede birgün gireceğimden eminim :)

 • Dmoz mu:) Dmoza eklenmek için ya kuzeniniz yada amcaoğlunuz orda editör olucak başka türlü zor gerçekten. Siz mesala dmoz editörüsünüz sanırım? Ama hiç dikkat ettiniz mi orda olmayı hak etmeyen binlerce site var ? Niye hala ordalar ? :) Dmozun prestjiji bir webmaster olarak benim gözümde 0.

  • Selam @d37dec7137ce25b1d7360420bf03ce94:disqus , umarım şu anda aktif olarak listelenen 5 milyon sitenin sadece editörlerin eş dostundan ibaret olduğunu düşünmüyorsunuzdur.

   Hak etmediğini düşündüğünüz siteler varsa şikayet edin. Mesela benim editörü olduğum kategorilerde toplamda 2500 site gözüküyor an itibariyle. Bu sitelerin hepsine her gün girip içeriği halen kaliteli mi? Olumsuz bir durum var mı diye kontrol etmiyorum tabii ki de. Her siteye 10 saniyemi ayırsam 25000 saniyede kontrol edebilirim, o da ortalama 7 saate denk geliyor. Yani bir editörün düzenli listelenen siteleri kontrol etmesi mümkün değil. En azından şu anki editör sayısı ile mümkün değil. Zaten mevcut önerilmiş, listelenmeyi bekleyen sitelere zor yetişiliyor.

   Açık Dizin Projesi‘nin amacı belli, 97 267 kayıtlı editör mevcut en son güncellenen istatistiğe göre; bu 97bin kişinin de aynı karaktere sahip olduğunu beklemiyorsunuzdur umarım. Tabii ki de içlerinde suistimal yapanlar olacaktır, bunları da şikayet ederek temizletebiliyorsunuz.

  • Seninle aynı fikirde değilim. Mistru. Yönettiğim kategoriye gelen siteleri hemen heryönü ile değerlendiriyorum. Başvuruların %99’u full kopya içerik bu durumda nasıl onaylarsın.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.