Ana sayfa » SEO » DMOZ’da 4 kat hızlı listelenin!
SEO

DMOZ’da 4 kat hızlı listelenin!

DMOZ, yani ODP (Açık Dizin Projesi); birçok webmaster statüsündeki kişinin, daha doğrusu web sitesi sahibi olan her kişinin listelenmek istediği bir oluşum. Bunun başlıca sebeplerinden birisi insan yapımı şüphesiz en büyük ve en kaliteli dizin niteliği taşıması. Bir diğer sebep ise arama motorlarının DMOZ verilerine oldukça fazla önem vermesi. DMOZ’da hızlı listelenmenin aslında çok kolay bir yolu var. Hem de 4 kat daha hızlı sonuç alabilmenize imkan sağlıyor. Bu ne mi? Aslında çok basit.

Yapmanız gereken tek şey sitenizi doğru kategoriye önerdiğinizden emin olmak. Evet, sadece bu kadar. DMOZ editorlerinden itubert‘in yaptığı bir araştırmayla şu sonuçlara varılmış:

  • Doğru kategoriye, yani sitenin gerçekten listelenmesi gereken en uygun kategoriye gönderilen siteler, diğer kategorilere nazaran dört kat daha çabuk listeleniyor.
  • Site önerilerinin sadece %31’i doğru kategoriye gönderiliyor.

Yanlış kategoriye gönderilen sitelerin incelenip doğru kategoriye yönlendirilmesi editörler için zaman kaybına yol açarak diğer sitelerin incelenme sürecini geciktiriyor. Ayrıca ilgili kategoriye yönlendirilen sitenin de incelenmesi ayrı bir zaman alacağı için listelenme süreci uzuyor.

Doğru kategoriyi seçmenin en etkili yoluysa dizini iyice incelemek ve sitenin dahil olabileceği en derin kategoriye öneride bulunmaktan geçiyor. DMOZ üzerinde kategoriler genelden özele doğru gidiyor, site önerisinde bulunurken sitenizin uygun olabileceği en özel kategoriyi seçmelisiniz. Önermeyi planladığınız kategori içerisindeki siteleri de inceleyip, sizinle benzer nitelikleri taşıdığından emin olduğunuzda, doğru kategoriye başvuru yapmış olduğunuzdan da emin olabilirsiniz.

Doğru kategoriye başvuru yaptığınıza inanıyorsunuz, başvurunun değerlendirme sürecinin de yeterli olduğunu düşünüyorsunuz, sitenizin de dizinde bulunmayı hak ettiğini düşünüyorsunuz ama halen dizinde listelenemediniz mi?

DMOZ, 80.000’den fazla gönüllü editörün çalışmasıyla idare ediliyor. Bir kere daha “Açık Dizin Projesi’ne Site Göndermek” başlıklı bilgilendirmeyi okuyun, tüm nitelikleri taşıdığınıza emin olun ve editörün takdir yetkisinin olduğunu anlayışla karşılayın.

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

28 Yorum

Yorum eklemek ister misiniz?

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.