Ana sayfa » WordPress » Disqus vs WordPress Yorum Sistemi: Neden Disqus Kullanmamalısınız
WordPress

Disqus vs WordPress Yorum Sistemi: Neden Disqus Kullanmamalısınız

Yaklaşık 7-8 yıldır yorum sistemi olarak Disqus kullanıyorum. Siteyi yeni alan adına taşıdıktan sonra, hazır elim değmişken WordPress'de performans iyileştirmeleri de yapayım istedim. Bu yazıda neden Disqus'ı acilen kaldırmanız gerekiyor ondan bahsedeceğim.

Disqus’ın siteyi yavaşlattığını zaten biliyordum fakat Webpagetest, GTmetrix, Google Pagespeed Insight, Yslow, Pingdom gibi araçlarla siteyi incelediğimde Disqus’ın siteyi tahammül edilemez düzeye getirdiğini farkettim. Başta birkaç kod düzenlemesi ve Disqus Conditional Load ile sorunu halledebileceğimi düşünmüştüm fakat sitenin performansına yaptığı olumsuz etki öyle üç beş kod düzenlemesiyle veya eklentiyle çözülecek gibi değil. Disqus’ın sitenizi yavaşlatmasının yanında bazı olumsuz etkileri de bulunuyor, disqus ile birlikte gelen reklamlar sadece bunlardan biri. Araştırdığımda yetişkin içerikli reklamların fazlaca yaşanan bir sorun olduğunu gördüm ve hiç tereddüt etmeden kaldırmaya karar verdim. Eğer Disqus kullanmaya devam etmeyi planlıyorsanız muhakkak WordPress eklenti sayfasındaki kullanıcı incelemelerine göz atmanızı öneririm.

Disqus sitenizi yavaşlatıyor

Disqus’ın sitenizin performansına ne derece etki ettiğini görebilmek için aşağıdaki rapora göz atabilirsiniz.

Disqus vs WordPress Yorum Sistemi
Disqus vs WordPress Yorum Sistemi

Kabaca Disqus’ı pasif hale getirildiğinde iç sayfaların 4 kat hızlandığını görebiliyorsunuz. İstek sayısı ise neredeyse yarı yarıya azalmış. İlgilenenler raporun tamamını inceleyebilirler. Hızın SEO açısından ne derece önemli olduğunu burada tekrar tekrar anlatmaya lüzum yok.

Piyasadaki eklentilerin hemen hemen tamamını inceledim ve en iyi yolun yine WordPress’in kendi yorum sistemi olduğuna karar verdim. Siz de Disqus kullanıp WordPress’in kendi yorum sistemine geçmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli.

Disqus’dan WordPress yorum sistemine geçiş aşamaları

Mevcut sitenizi yedekleyin

Sitenizde köklü bir değişiklik yapmadan muhakkak yedek alın. Böylece çıkabilecek sorunlara karşı hazırlıklı olursunuz, herhangi bir olumsuz durumda yedekten kolayca dönebilirsiniz. Bu işlemi UpdraftPlus veya All-in-One WP Migration tarzı eklentilerle halledebilirsiniz. Aynı şekilde kontrol panelinizden(cPanel, Plesk, Directadmin vs.) full backup da alabilirsiniz. Artık hangisi kolayınıza gelecekse o yolu tercih edersiniz.

Disqus ve WordPress yorumlarını senkronize edin

Ayarlar bölümünden mevcut yorumların tamamının import edildiğinden emin olun ve yorumları senkronize edin. Böylelikle tüm yorumların eksiksiz olduğundan emin olmuş olacağız.

Yorumları senkronize edin
Yorumları senkronize edin

Disqus yorumlarını yedekleyin

Disqus’ın yönetim panelinden mevcut Disqus yorumlarını yedekleyebilirsiniz.

Disqus Yorumlarını Yedekleme
Disqus yorumlarını yedekleyin

Bu işlemlerin ardından panelinizden Disqus uygulamasını pasif hale getirebilirsiniz. Her şeyin normal olduğundan emin olduktan sonra da uygulamayı silersiniz.

İyi çalışmalar.

Yazar hakkında

Mehmet Tahta

Egenin gözbebeği İzmir'de yaşıyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans öğrencisi. DMOZ, GNU, WordPress, jQuery ve Ubuntu projelerine katkıda bulunur; ayda yılda bir de bu blog sayfasını günceller.

1 Yorum

Yorum eklemek ister misiniz?

  • wordpress sitelerinde yazılar kısmında standart “E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir” yazısı var. Ben o yazıyı değiştirmek istiyorum. Başka birşey yazmak istiyorum. Ama tüm ftp de dolaştım. Hangi dosyada yazdığını bulamadım. Tema dosyalarının hiçbirinde yok bundan eminim. Bunun hangi dizinde olduğunu bilen varsa lütfen söylesin. Yada yorum bölümündeki sadece bu tür yazıları değiştirebileceğim eklentide olur. Tek derdim o yazıyı değiştirmek. Sağ olun.

Yazılar E-posta Adresinize Gelsin

Abone olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazıp gönderilen onay e-postasını onaylamanız yeterlidir.

İletişim bilgileriniz hiçbir şekilde 3. parti uygulama ile paylaşılmamaktadır.